Taniec musicalowy to nic innego jak połączenie sztuki, teatru, emocji i muzyki. Wywodzący się z teatru Broadway zyskał na popularności na całym świecie. Dzięki niemu nie tylko pozbędziesz się negatywnych emocji. Regularnie uprawiany z pewnością poprawi nastrój, pozwoli na pozbycie się negatywnych emocji i zniweluje uczucie stresu.

Takie właśnie jest taniec… To dziedzina sportu, która przynosi wiele korzyści zdrowotnych, od poprawy samopoczucia po piękną i szczupłą sylwetkę. Zatem jeśli czujesz, że tryskasz energią, a nauka tańca od zawsze była Twoim marzeniem, a  do tego uwielbiasz poruszać się w rytm jakiejkolwiek muzyki i nie wiesz kiedy przestać to ten taniec jest stworzony dla Ciebie! Czym właściwie jest taniec musicalowy? Jakie przynosi zalety? Czy warto go trenować? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Taniec musicalowy – przedstawienie muzyczne w pełnym wydaniu! 

Widowisko musicalowe to przede wszystkim połączenie kilku elementów, wydawałoby się mogło – nieoczywistych… taniec, teatr, piosenki, emocje. Takie właśnie jest przedstawienie musicalowe, niekiedy śmieszne i radosne, a czasem przepełnione żalem, smutkiem i gniewem. To za pomocą tańca musicalowego tancerze mogą opowiedzieć swoją historię, wystarczy opanować kroki i dobrać do nich właściwą muzykę. 

Taniec musicalowy

Taniec musicalowy jest zatem różnorodny i łączy w sobie różne style taneczne, np. jazzu, modernu i klasyki. To sztuka, podczas której należy utrzymywać kontrolę nad własnym ciałem, a także zachować właściwą koordynację ruchów i ich płynność. Jest zazwyczaj pełen emocji, dlatego za jego pomocą można dokonać prawdziwego show, którego na co dzień nie można spotkać w teatrze. 

W pogoni za Broadway!  

Wszyscy na świecie wiedzą, czym jest Broadway. Większość kojarzy tę nazwę z najdłuższą ulicą Nowego Jorku, ale to terminowanie odnosi się również do najbardziej sławnego i rozpoznawalnego teatru na całym świecie. To właśnie tutaj uczyli się najsłynniejsze postacie, takie jak Patrick Swayze, Henry Fonda, Paul Newnam czy David Bowie. Ale jak się okazuje Broadway to także miejsce, w którym narodziły się pierwsze musicale taneczne. To przede wszystkim teatr połączony z muzyką, śpiewem i tańcem. 

Po debiucie musicali takich jak “Hair” czy “West Side Story” świat oszalał na ich punkcie. Co tu się dziwić… dzięki temu widowisku artysta wykonujący ten oryginalny taniec może ukazać się z wielorakiej perspektywy i wyzwolić swoje emocje grając rolę tancerza, aktora, jak i piosenkarza. 

Modę na musical można zaobserwować nie tylko w teatrze. To częsty motyw obserwowany również w filmach. 

Jak zacząć przygodę z tańcem musicalowym? 

Osoby z ogromnym temperamentem, z poczuciem humoru, tryskające energią, kochające taniec, muzykę i poczucie rytmu powinny zapisać się do szkoły tanecznej oferującej naukę tańca musicalowego. Bardzo ważnym elementem treningu jest rozgrzewka, dzięki której dochodzi do eliminacji ryzyka kontuzji. Stawy należy odpowiednio rozgrzać, a dodatkowo stopy zabezpieczyć specjalnie dobranymi butami lub ocieplaczami. 

Taniec musicalowy – jak wygląda trening? 

W trakcie treningu zwraca się szczególną uwagę na poczucie rytmu, koordynację ruchową i czy tancerz ma “to coś”. Dzięki wszystkim wyżej wymienionym czynnikom łatwiej jest powtórzyć konkretną choreografię. Co ważne – w trakcie treningu należy używać profesjonalnego obuwia, dzięki któremu z łatwością można wykonywać szalone kroki podczas treningu. 

Podczas zajęć tanecznych tancerze wykorzystują różne techniki tańca musicalowego, który w dużej mierze bazuje na jazzu, tańcu klasycznym, rewiowym, a także tańcu towarzyskim. Przedstawienie musicalowe to nie tylko nauka kroków, ale dużo emocji, improwizacji i energii. 

Trening tańca musicalowego – zalety 

Taniec musicalowy, tak jak każdy inny taniec przynosi wiele zalet i pozytywnych aspektów. Regularne ćwiczenie tańca pozytywnie wpływa na nasz nastrój i zmniejsza poczucie stresu. Dlatego po męczącym i stresującym dniu w pracy nie ma nic lepszego niż kilkadziesiąt minut na sali zajęciowej. Godzinny trening pozwoli wyzbyć się negatywnych myśli i oczyścić umysł. 

To nie wszystko. W trakcie treningu tanecznego możesz pozbyć się zbędnych kalorii, co z czasem przełoży się na wygląd Twojej sylwetki. Dodatkowo będziesz świetnie się przy tym bawić. 

Kolejną zaletą treningu tanecznego jest obniżenie ciśnienia krwi i usprawnienie krążenia. Co za tym idzie – zmniejsza się ryzyko wystąpienia cukrzycy. 

Intensywny ruch odpowiada za przyspieszony oddech, co przekłada się na lepszą pracę płuc i gromadzenia większej ilości tlenu. 

Co więcej? Taniec musicalowy pomoże zwiększyć elastyczność ciała. Po systematycznych treningach zauważysz, że Twoje ciało zmienia się, jest bardziej jędrne i gibkie. Sylwetka stanie się umięśniona i wyprostowana, bo ruchy taneczne zmuszają do utrzymywania wyprostowanej postawy ciała. 

Jak jeszcze taniec wpływa na nasze zdrowie? Jego pozytywny wpływ na samopoczucie i psychikę powoduje, że zwiększa się poczucie naszej wartości i pewność siebie. 

Czy coś jeszcze? Pewnie, że tak! Taniec ma pozytywny wpływ na życie towarzyskie. W trakcie zajęć możesz poznać nowe znajomości, niekiedy na długie lata. Niektóre szkoły taneczne oprócz kursów oferują także obozy taneczne. Wybierając się na tego typu wydarzenie z pewnością zawrzesz nowe przyjaźnie. 

Jeszcze jedna rzecz… lekcje tańca dają uczucie spokoju i szczęścia. W trakcie treningu dochodzi do zwiększenia poziomu endorfin, czyli hormonów szczęścia. W związku z tym tuż po zajęciach uczestnik jest zadowolony i wychodzi z sali z uśmiechem na twarzy. 

Warto więc odetchnąć od dzisiejszego pędu i zgiełku i zacząć trenować taniec musicalowy… Kilka godzin tygodniowo pozwoli na relaks i na zapomnienie o codziennych problemach.