Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi – mamy swoje złe nawyki, słabości, nałogi. Jednym z najpopularniejszych nałogów, z jakimi zmaga się całe mnóstwo osób – również sportowców, w tym tancerzy – jest oczywiście palenie papierosów. Czy tancerz może palić papierosy – zarówno okazyjnie, jak i nałogowo? Czy palenie tytoniu ma wpływ na wyniki taneczne? I dlaczego tylu uzależnionych niegdyś osób aktywnych na parkiecie mimo wielu trudności z tym związanych decyduje się na pożegnanie nałogu raz na zawsze? Jak widać – kwestia palenia papierosów przez tancerzy budzi sporo wątpliwości i kontrowersji zarazem. W tym miejscu taniec można jednak zastąpić każdym innym sportem – dlaczego? Ponieważ dla wielu z nas palenie papierosów przy równoległych intensywnych treningach tanecznych czy ewentualnym przestrzeganiu zdrowej i przemyślanej diety – wyklucza się. Dlaczego tancerz, któremu zależy na jak najlepszej pozycji w świecie tanecznym jednocześnie szkodzi swojemu zdrowiu i formie? Jak już wiemy – palenie papierosów to jeden z wielu nałogów, a jego rzucenie wiąże się z szeregiem wyrzeń. To na co jednak warto zwrócić szczególną uwagę to fakt, że jak najbardziej z paleniem papierosów da się wygrać! Wystarczy odrobina silnej woli oraz wdrożenie kilku istotnych wskazówek, aby papieros nigdy więcej nie przeszkadzał nam w tańcu! Co robić, a czego nie robić, aby wygrać z nałogiem, a tym samym uzyskiwać lepsze wyniki taneczne? Podpowiadamy!

Papierosy a forma na parkiecie

Dlaczego nie tylko tancerz, ale i nikt z nas nie powinien palić papierosów? Mimo ostrzeżeń wydrukowanych na paczkach z ulubioną używką wielu nałogowych palaczy – nie trafiają one do nas wystarczająco mocno. Palenie papierosów przez tancerzy, ale i każdą inną grupę osób wiąże się z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi – nie tylko utrudnia oddychanie czy może wywołać uporczywy kaszel (tak zwany „kaszel palacza”), ale także zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc oraz chorób związanych z przełykiem, trzustką czy pęcherzem moczowym, przyspiesza starzenie się skóry oraz uszkadza komórki (sprawiając, że zdrowe komórki mogą stać się złośliwe). Nie da się ukryć – nawet najbardziej staranna dieta, regularne treningi czy dbałość o regenerację organizmu przy jednoczesnym paleniu tytoniu nie dadzą nam tak wiele jak mogłyby dać przy odrzuceniu szkodliwego dla zdrowia nałogu.

Rzucenie papierosów a przybranie na wadze

Część tancerzy – przymierzających się do rzucenia palenia – obawia się jednego ze skutków ubocznych procesu, a więc przybrania na wadze. Rzeczywiście – pożegnanie przykrego nałogu może skutkować wzrostem cyfr na naszej wadze, jednak wyłącznie wtedy, kiedy jedną używkę – papierosa – zastąpimy drugą – słodyczami. Choć oczywiście słodkie przekąski nie są uznawane za używki – spożywane w nadmiernych ilościach mogą działać negatywnie na nasz organizm. Co zrobić, aby jako tancerz czy tancerka nie przytyć podczas rzucania palenia? Przede wszystkim – nie rezygnować z systematycznych treningów lub… jeszcze bardziej zwiększyć ich ilość! Wysiłek fizyczny niejednego z nas motywuje do tego, aby przestrzegać zdrowej diety – a jeśli już musimy sięgnąć po słodycze, wybierzmy te w wersji domowej, naturalnej. Słodkiego shake’a z popularnego fastfoodu z powodzeniem zastąpimy zdrowym, słodzonym miodem koktajlem owocowym – z kolei miejsce tradycyjnego czekoladowego batona z powodzeniem zajmie ten w wersji proteinowej!

Palenie tytoniu – jak się z nim uporać?

Dla osób, które bardzo długo związane są z nałogiem tytoniowym, odpowiednim rozwiązaniem będzie stopniowe jego rzucanie. Aby proces żegnania się z paleniem odbywał się prawidłowo – warto co tydzień czy inny, dłuższy czasu (w zależności od potrzeb) zmniejszać ilość wypalanych papierosów w ciągu dnia. Jeśli, na przykład, palimy jedną paczkę w ciągu trzech dni – spróbujmy zrobić tak, by starczyła nam na cały tydzień. Co ciekawe, część osób rzucających palenie – również tancerzy – płynnie „przechodzi” z palenia tradycyjnych papierosów z tytoniem, na e-papierosy. Czy jest to dobre rozwiązanie? Niestety – niekoniecznie. Zawarta w liquidach nikotyna wciąż jest tym samym środkiem, który znajduje się w standardowych papierosach – a jedyną sensowną drogą rzucenia palenia w ten sposób jest cykliczne kupowanie liquidów z coraz to niższą zawartością szkodliwej substancji.

papierosy a taniec

Palenie papierosów a regeneracja organizmu

Jeśli tańczysz i chciałbyś / chciałabyś rzucić palenie (niekoniecznie ze względów związanych z osiąganiem lepszych wyników, ale chociażby zdrowotnych) – musisz wiedzieć o jednej bardzo istotnej kwestii. Wszystkie te aktywności, które wspierają regenerację organizmu po treningach tanecznych – mogą pozytywnie wpłynąć również na Twoją walkę z nałogiem! Być może po kilku dniach niepalenia poczujesz nadmierną nerwowość, stres, napięcie – i właśnie z tym pomoże Ci świadoma regeneracja organizmu, którą być może stosowałeś / aś również do dojścia do siebie po intensywnej aktywności na parkiecie. W procesie rzucenia palenia sprawdzi się zarówno długi, odprężający spacer, masaż relaksacyjny czy ćwiczenie oddechowe – które z powodzeniem wykonasz samodzielnie w domu. Pamiętaj, by do procesu rzucenia jakiegokolwiek nałogu – również alkoholowego – podejść na spokojnie – a swoje cele zawsze osadzać w czasie oraz nagradzać się nawet za najmniejsze sukcesy!

Palenie papierosów przez tancerza – podsumowanie

Palenie papierosów negatywnie wpływa nie tylko na nas samych, ale i nasze otoczenie – w przypadku tancerzy, niejednokrotnie muszą się oni mierzyć z komentarzami innych uczestników grupy czy partnera tanecznego / partnerki tanecznej, którym przeszkadza ostry zapach tytoniu. Jeśli masz dzieci i palisz papierosy – na problem związany z paleniem papierosów warto spojrzeć również pod kątem dawania im negatywnego przykładu na co dzień. Im poważniej podejdziemy do kwestii rzucenia nałogu – tym więcej motywacji będziemy mieli w sobie, by pożegnać ten przykry nawyk! Już po kilku tygodniach niepalenia – poczujesz znaczącą różnicę, także w wynikach tanecznych! W rzuceniu nałogu bez wątpienia mogą pomóc Ci też bliskie osoby – przyjaciele i rodzina, którzy będą dla Ciebie wsparciem w tych ważnych, choć stresujących (przynajmniej na początku) procesu chwilach.

A Ty, jesteś palącym czy niepalącym tancerzem / tancerką?