Niezależnie od tego czy taniec stanowi nieodłączny element naszego życia czy też przyjemny do niego dodatek – wszyscy stajemy raz na jakiś czas przed pokusą dostarczenia sobie energii poprzez “fit batonika”, “dietetyczną czekoladę” czy inną słodką “bio przekąskę”. Oczywiście – regularne spożywanie dużych ilości niezdrowych słodyczy nie wiąże się z korzyściami dla naszego samopoczucia czy formy, jednak czy pozwolenie sobie na sięgnięcie po kostkę czekolady, batona proteinowego czy naturalnego wafelka również powinno zapalać w nas czerwoną lampkę? Wszystko zależy od tego jakiej jakości jest nasza słodka przekąska – nie da się ukryć, że te robione w domu (a więc te nad których składem mamy największą kontrolę) mogą przynieść nam najwięcej dobrego. Zamieniając tradycyjny cukier biały na ten w wersji brązowej – bez wątpienia unikamy zbędnych kalorii w naszej fit-przekąsce, nie rezygnując przy tym z pysznego smaku słodyczy. Co więcej, dodając do czekolady, batona czy wafelka garść orzechów lub suszonych owoców – nie tylko wzmacniamy walory smakowe domowego produktu, ale także dodajemy mu wartości odżywczej. Jaką rolę powinny spełniać słodycze w codziennej, zdrowej diecie tancerza oraz jakie wybrać, aby móc cieszyć się wspaniałym smakiem i sporą dawką składników odżywczych? Podpowiadamy!
Słodycze – samo zło?
Wiele osób traktuje słodycze jako formę nagrody za swego rodzaju wykonanie tak zwanej “dobrej roboty” – na przykład udanego treningu na sali tanecznej, świetnie zatańczonej choreografii na turnieju czy… czegokolwiek innego! Niestety, traktując zjedzenie batona, czekolady czy cukierka jako “podziękowanie” samemu sobie za włożony trud i pracę w dane przedsięwzięcie – budujemy niezdrową relację z jedzeniem. Jak się okazuje – spora część z nas nagradzana była słodyczami we wczesnym dzieciństwie, co w niektórych osobach pozostało do dziś. Brzmi znajomo? Nic straconego! To wyłącznie od Ciebie zależy jak podejdziesz do tematu słodyczy – niezależnie od tego jak wygląda Twoje stanowisko co do nich na ten moment. Słodycze da się odczarować – a sięganie po nie nie musi wiązać się z wyrzutami sumienia. Weźmy pewien przykład… Co doda Ci więcej energii, wzmocni Twój organizm i poprawi nastrój po intensywnym treningu tanecznym – porcja frytek z popularnej sieciówki fastfood czy “naszpikowany” bakaliami batonik z mlecznym, pełnym zdrowego białka nadzieniem? Odpowiedź nasuwa się sama. Jedząc słodycze nie sugeruj się myśleniem typu “zaraz to spalę” albo “zasłużyłem / am na to” – zdrowa, odpowiedzialna dieta to także zapominana przez wielu z nas równowaga. I choć wybierania znanych nam wszystkich słodyczy oblanych karmelem, czekoladą, wypełnionych mnóstwem sztucznych dodatków, a w dodatku udekorowanych słodką posypką rzeczywiście nie jest najlepszym pomysłem – słodycze mogą być dobre, o ile… są dobrze wybrane!
Co zamiast słodyczy dla tancerzy?
Sumienność, skrupulatność i dyscyplina tancerzy niejednokrotnie kojarzy się również ze swego rodzaju zdyscyplinowaniem swojej diety – jednak w codziennym biegu między obowiązkami i zajęciami tanecznymi nie wolno zapomnieć nam o funkcji, jaką pełni zjedzenie smacznego produktu (na przykład batona) czy też całego posiłku, który być może ma nieco więcej kalorii niż te jedzone przez nas regularnie. Tak zwany “cheat meal” nie wyrządzi nam wiele krzywdy – jeśli rzeczywiście zostanie “wpleciony” z dietę bazującą na zdrowych produktach, pełną owoców, warzyw, ryb, nasion i orzechów. Od kawałka czekolady czy wypicia ulubionego waniliowego szejka jeszcze nikomu nic się nie stało – jeśli jednak wiesz, że jeden wafelek może pociągnąć za sobą lawinę niezdrowego jedzenia, znacznie lepiej będzie sięgnąć po zdrowy zamiennik słodyczy. Pomysłów na zdrowszą alternatywę dla czekolady, batona czy cukierków jest całe mnóstwo! Możesz wybrać zarówno wspomniane wyżej orzechy, jak i tak zwane “mieszanki studenckie” – na przykład z suszoną żurawiną, która nadaje całości pyszny, słodki smak. Jeśli to za mało – polej całość naturalnym miodem lub jogurtem, komponując tym samym smaczny i zdrowy deser. Co więcej, zdrowym zamiennikiem Twojej ulubionej czekolady może stać się ta w wersji gorzkiej – z wysoką zawartością kakao. Nie dajmy się nabierać na hasła “fit”, “bio” czy “eko”, które w dużej mierze nie mają nic wspólnego ze składami “zdrowych słodyczy”. Znacznie lepiej jest sprawdzić właśnie skład produktu – i wówczas odpowiedzieć sobie na pytanie, czy aby na pewno te konkretne składniki chcemy dostarczyć swojemu organizmowi.
Jak zrobić domowe słodycze?
Szybką, wartościową, a przy tym pyszną słodką przekąską, przygotowaną w warunkach domowych może być budyń – to co istotne to fakt, aby nie kupować tego, który w składzie posiada całe mnóstwo cukru. Wybierając budyń bez jego dodatku – samodzielnie możemy go dosłodzić (na przykład owocami lub kakao), a dzięki wysokiej zawartości mleka w deserze, zadbamy między innymi o wzmocnienie kości (które z całą pewnością przyda się nam podczas treningów tanecznych!). Nie jesteś fanem / fanką budyniu? Wybierz galaretkę owocową – bogatą w cenny dla stawów kolagen, który dodatkowo poprawi stan Twojej cery. Galaretkę owocową warto wzbogacić owocami – znacznie lepiej od tych z puszki sprawdzą się te kupione na osiedlowym bazarku czy targu. Dodając do galaretki banana, jabłko, kiwi, porzeczkę czy mandarynkę – nie tylko odmienimy smak prostego deseru, ale również dodamy całości prozdrowotnej wartości odżywczej. Ostatnią z propozycji a’la domowych słodyczy może być dostępny niemalże wszędzie kisiel – co ważne, nie zawiera on mnóstwa kalorii, potrafiąc jednocześnie skutecznie nasycić. Do kisielu również warto dodać owoce lub inne dodatki – na przykład bakalie. Im więcej dobroczynnych składników, tym większe prawdopodobieństwo, że nasza słodka przekąska nie tylko poprawi nam humor – ale również doda potrzebnej na co dzień energii! Tania, łatwa w przygotowaniu i pyszna propozycja dla zabieganych? Zapiekane w miodzie owoce!
Jak się okazuje – słodycze nie muszą być złe! Wszystko zależy od ich jakości, sposobu przygotowania i… ilości cukru oraz sztucznych aromatów! Pamiętajmy, aby na co dzień – zamiast słodyczy – wybierać owoce, warzywa czy musy (polecamy te w wygodnej tubce!), jednak raz na jakiś czas z całą pewnością sięgnięcie po słodką przekąskę może być nie tylko dozwolone, ale i… potrzebne!
A Ty, jakie zdrowe słodycze polecasz?