Balet to dyscyplina sportowa, która wymaga niezwykłej siły i samozaparcia. Osoby planujące trenować ten fenomenalny taniec powinny zdawać sobie sprawę z tego, że wymaga on wielu poświęceń i wyrzeczeń. Sam taniec, bajeczny, magiczny, zapierający dech w piersiach jest wyjątkowy. Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że tancerki wykonujące balet cechują się niezwykłą determinacją i silną wolą. To rodzaj tańca, który wymaga codziennych treningów, z zastosowaniem odpowiedniej diety i przestrzeganiem wielu aspektów. Jak wygląda jadłospis baletnicy? Czy balet z pozoru tajemniczy i delikatny na co dzień też taki jest? 

Bajeczny taniec, ale czy bajeczne życie? 

Balet to taniec niezwykle trudny i przede wszystkim – bardzo wymagający. Nie mogą uprawiać go wszyscy. Do jego trenowania potrzebna jest silna wola, mnóstwo pracy, restrykcyjna dieta i lata pracy. Baletnice to dziewczęta szczupłe, z piękną, smukłą figurą i wcięciem w talii. Niestety coś kosztem czegoś. Nie mogą sobie pozwolić na podjadanie słodyczy czy fast-foodów, gdyż muszą ściśle przestrzegać procedur, do których należy między innymi pełnowartościowa, dostarczająca składników odżywczych dieta. 

Nie możemy jej nazwać głodówką. Dlaczego? Jadłospis baletnic to przede wszystkim przestrzeganie zdrowych nawyków żywieniowych. Każda dziewczyna chcąca zostać baletnicą i marząca o tym, aby wystąpić w spektaklu “Jezioro Łabędzie” zdaje sobie sprawę, jakie czekają na nią wyrzeczenia. Nikt ich do tego nie zmusza. Jest to ich świadoma i dobrowolna decyzja. 

baletki

Dieta baletnicy – jak wygląda? 

Bóle mięśniowe, zniszczone, niekiedy opuchnięte stopy, codzienne treningi – to nie wszystko. W balecie ważna jest rygorystyczna dieta. Dlatego dziewczyny, które marzą o karierze primabaleriny muszą utrzymywać wagę i być w ciągłej formie. W najbardziej popularnych szkołach baletowych podczas castingu mierzy się długość nóg, wzrost i inne części ciała. Jeśli tancerka ma ciut więcej kilogramów lub jest zbyt niska – nie przechodzi przesłuchania i nie dostaje się do szkoły baletowej. Są jednak przypadki, że chętne dostają drugą szansę, którą muszą wykorzystać na schudnięcie i utratę kilku zbędnych kilogramów. 

Dieta baletnicy jest przede wszystkim zdrowa i stała. Dziewczyny trenujące ten wspaniały taniec nie mogą pozwolić sobie na słodycze, smażone potrawy i hamburgery z McDonalds’a. Zaleca się, aby ich jadłospis przygotowywany był na parze i bez tłuszczów. 

Tancerki baletowe przez całą swoją karierę przestrzegają nawyków żywieniowych. Patrzą na skład produktów i wybierają te pełnowartościowe, z korzystnym składem. Ich posiłek powinien być przede wszystkim zbilansowany, bogaty w składniki odżywcze. 

Posiłki powinny zawierać przede wszystkim białko, które dostępne jest między innymi w chudym mięsie, niskotłuszczowym nabiale i jajkach. Węglowodany występujące przede wszystkim w warzywach, a także owoce są również nieodłącznym elementem jadłospisu baletnicy. Dopuszczalny jest ciemny ryż, a od czasu do czasu biały chleb. 

Na śniadanie zaleca się, aby jadły jajka, warzywa i oleje roślinne. Dużą popularnością wśród społeczeństwa baletowego cieszy się awokado. Na lunch mogą spożywać kanapkę z serem lub kaszę z pieczonym mięsem. To również idealna pora na zdrowy i sycący owoc. Często wybór pada na banany lub różnego rodzaju orzechy. Kolacja należy do najlżejszych posiłków w ciągu całego dnia. Najchętniej sięgają po gotowanej na parze rybie lub chude mięso, np. kurczaka. 

Jakich produktów żywieniowych powinna unikać baletnica? 

Nie zaleca się, aby baletnica spożywała sztuczną i przetworzoną żywność. Powinna unikać takich produktów jak fast-food, słodkie napoje, produkty tłuste, a także bogate w cukier. Nie zaleca się również, aby tancerki nagminnie spożywały lody i ciasta. Oczywiście raz na jakiś czas zjedzenie deseru czy gofra z bitą śmietaną nie zaszkodzi, a tancerka nie przytyje od razu 15 kg. Ważne jednak, aby do wyboru jadłospisu podchodzić rozsądnie i sumiennie.

Nieprzestrzeganie jadłospisu może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Otóż spożywanie większych ilości niedozwolonych produktów w dość krótkim czasie będzie konsekwencją szybkiego przybrania na wadze, co niekiedy wiąże się z wydaleniem ze szkoły baletu. Niezdrowe produkty spożywcze przyczynią się również do złego nastroju i samopoczucia. 

Dlaczego dieta w balecie jest tak istotna? 

Masa ciała baletnicy nie jest bez znaczenia. Dzięki szczupłej sylwetce tancerka może podskoczyć wyżej, czy może wyżej unieść nogę. Dzięki mniejszej wadze posiada lekkość poruszania się. To także ułatwienie dla partnera, który w tańcu z łatwością może podnieść partnerkę. Należy jednak pamiętać, że to nie tylko waga ma znaczenie. Aby taniec wykonany był z precyzją należy też skupić się na odpowiedniej technice baletu. To rozłożenie napięcia mięśniowego ma ogromne znaczenie w trakcie przedstawienia. Wówczas ruchy wydają się lekkie i bardzo delikatne. 

Jakie są zalety diety baletnicy? 

Przede wszystkim dzięki przestrzeganiu specjalistycznej diety tancerki mają dobre samopoczucie. Zdrowa i pełnowartościowa dieta wpływa nie tylko na wagę dziewczyn, właściwe produkty spożywcze oddziałują także na ich nastrój i przyczyniają się do powstania pozytywnej energii. To nie wszystko. Produkty bogate w składniki odżywcze pozwalają utrzymać piękną i smukłą sylwetkę, dodając przy tym uczucie lekkości i zwiewności, co jest niezwykle ważne podczas trenowania baletu. Pełnowartościowy jadłospis w połączeniu z odpowiednią techniką tańca pomoże wykonać dosyć ciężkie figury baletowe, takie jak unoszenie nogi do góry. Lżejsza waga usprawni również figurę z partnerem baletu, np. w trakcie podnoszenia. 

Jak widać, dieta tancerek przynosi wiele korzyści zarówno zdrowotnych. Wpływa ona pozytywnie nie tylko na sylwetkę tancerek, ale też na ich psychikę.