Nowy rok szkolny to przede wszystkim nowe możliwości i wybór aktywności pozalekcyjnych. Wrzesień to miesiąc, w którym wielu rodziców i ich dzieci zastanawia się, jaką formę zajęć pozaszkolnych wybrać. Lekcje muzyki, jazda konno, nauka pływania – to tylko ich nieliczne przykłady. Jednak to taniec cieszy się największą popularnością wśród kursów dodatkowych. Dlaczego warto wybrać taniec? Jak taniec wpływa na sferę emocjonalną dziecka? Czy nauka tańca pozwoli być punktualnym i zdyscyplinowanym? W poniższym artykule dowiesz się, jak taniec wpływa na rozwój dziecka i jakie niesie ze sobą korzyści. 

Korzyści, jakie daje dziecku nauka tańca 

Taniec to nie tylko forma rozrywki dla dzieci – to również dyscyplina sportowa, która niesie ze sobą mnóstwo zdrowotnych korzyści. Dlatego też jest tak często wybierany jako forma dodatkowej aktywności fizycznej dla dzieci – zarówno tych młodszych, jak i starszych. Najmłodsze pociechy inaczej postrzegają zajęcia taneczne – traktują je jako forma rozrywki i zabawy pośród swoich rówieśników. Warto więc połączyć pożyteczne z przyjemnym. 

Rozwój w sferze fizycznej

Taniec to przede wszystkim rozwój w sferze fizycznej. Ćwiczenia z nim związane wzmacniają mięśnie, angażując przy tym wszystkie partie ciała i poprawiając tym samym ogólną kondycję. W trakcie nauki tańca dochodzi do zwiększenia elastyczności, czyli do poprawy zakresu ruchu stawów i mięśni. Ciało staje się o wiele bardziej gibkie i giętkie. 

Rozgrzewka na lekcjach tańca

Rozwój w sferze emocjonalnej i społecznej

Nauka tańca to świetny pomysł dla dzieci ruchliwych, lubiących muzykę, ale nie tylko. To również idealna alternatywa dla dzieci lub młodzieży zamkniętej w sobie, charakteryzującej się brakiem pewności siebie i odizolowanej od rówieśników. Taniec uczy dzieci tego, jak wyrazić swoje emocje, swój stan i siebie poprzez ruch. Co więcej, taniec to dyscyplina, którą trenuje się w parze lub grupie. Dzięki temu rozwijane są umiejętności współpracy. Systematyczne zajęcia pozwalają także na zdobywanie nowych, cennych znajomości, rozwój umiejętności społecznych i interpersonalnych. 

Trenowanie koncentracji 

Podczas nauki tańca powtarzane są kroki i konkretna choreografia. To kolejna zaleta nauki tańca wśród dzieci i młodzieży. Wówczas trenowana jest pamięć, koncentracja i dochodzi do poprawy zdolności memorystycznych. Dzieci muszą się skupić i powtórzyć dane kroki tak jak należy. Zapamiętanie całej choreografii to też nie lada wyczyn, dlatego tak ważne jest skupienie i uwaga. 

Nauka poprzez zabawę 

Taniec można ćwiczyć poprzez zabawę. Na zajęciach panuje swobodna i odprężająca atmosfera, dlatego jest to świetna opcja rozrywki dla dzieci po wyczerpującym i męczącym dniu w szkole. Przez kilkadziesiąt minut uczniowie mogą zapomnieć o natłoku obowiązków i zrelaksować się. Często jako formę rozgrzewki wdraża się różnego rodzaju gry i zabawy, szczególnie u tych najmłodszych. 

Dyscyplina, punktualność i systematyczność

Dyscyplina, punktualność i systematyczność to kolejna rzecz, jaką twoje dziecko nabędzie podczas zajęć tanecznych. A wiadomo – to cechy, które są mocno przydatne już w starszym wieku. Decydując się na lekcje tańca dziecko zobligowane jest do przestrzegania zasad panujących w szkole tańca. Trener z pewnością będzie zwracał uwagę na punktualność i systemaczność w uczęszczaniu na taniec. 

Nauka tańca – od czego zacząć? 

Jeśli Twoje dziecko należy do tych najmłodszych i nie czuje się zbyt pewnie i śmiało – warto wybrać się z nim na ogólne zajęcia taneczne. Dzięki próbnym zajęciom tanecznym – jako rodzic zauważysz, czy maluch daje sobie radę i czy dobrze się bawi. Jeśli tak, nie ma co się zastanawiać i kolejnym razem pozwolić dziecku na samodzielne uczestnictwo w zajęciach. Po kilku lekcjach prowadzący lekcje z pewnością podpowiedzą, w jakich rodzajach tańca dziecko odnajduje się najlepiej i czy jest zadowolone z prowadzonych zajęć. 

Pierwsze jednak co musisz zrobić, to znaleźć szkołę tańca w okolicach zamieszkania i wybrać jedną z nich. Wielu prowadzących oferuje lekcje tańca dla początkujących i o różnym przedziale wiekowym, dlatego z pewnością znajdziesz coś dla Twojego dziecka. Już po kilku lekcjach dowiesz się, czy Twoje dziecko spełnia się w roli tancerza, czy jednak to nie dla niego. 

Dzieci bardzo szybko chłoną wiedzę, nowe kroki i potrafią je odwzorować w mgnieniu oka. A taniec pozytywnie wpływa nie tylko na ich sprawność, ale też na psychikę, charakter i motoryczność. Oprócz tego warto wiedzieć, że dzieci dzięki bardzo swobodnemu podejściu nie przejmują się, czy ktoś będzie oceniał ich umiejętności. Dzięki temu nauka przychodzi o wiele szybciej, a układy taneczne wychodzą z lekcji na lekcję bardziej naturalnie. Weźmy też pod uwagę, że dla tych najmłodszych taniec jest formą zabawy i miejscem, w którym rodzą się przyjaźnie na całe życie. 

Podsumowując – nauka tańca może dostarczyć dzieciom mnóstwo pozytywnych aspektów, zarówno w wyrażeniu emocji, jak i w budowaniu pewności siebie. To także świetna opcja, aby nauczyć dzieci podstawowych życiowych zasad. Warto jednak obserwować swoje dziecko i jego chęć udziału w zajęciach tanecznych. Może okazać się, że pociecha nie czuje się najlepiej trenując tę formę aktywności fizycznej i nie lubi tego. Wówczas nie należy naciskać tylko znaleźć dziecku zajęcia, z których będzie zadowolone i które będą dla niego przyjemnością.