Założenie własnej szkoły tańca – z autorskim harmonogramem zajęć, doborem konkretnych instruktorów, z całym zamysłem i planem, również inspiracją na samo w sobie miejsce pod kątem aranżacyjnym i lokalizacji – to jedno z bardzo wysoko umieszczonych na liście marzeń działań wielu tancerzy. Własna szkoła tańca – chociaż kojarzy się z ogromem wyzwań – symbolizuje swego rodzaju zamknięcie pewnego etapu w karierze tancerza i instruktora oraz… rozpoczęcie nowego! Jak się okazuje – samo w sobie założenie miejsca, zrzeszającego pasjonatów tańca, nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Z dobrym, przemyślanym biznesplanem, odpowiednim miejscem i jego wyposażeniem, a przede wszystkim wyszkoloną, przyjazną kadrą i konkretnymi działaniami marketingowymi – Twoja własna szkoła tańca z całą pewnością może przynieść wspaniałe owoce w postaci stałych, lojalnych Klientów, a więc… systematycznych, stabilnych zysków! Co warto wiedzieć o założeniu szkoły tańca, jak wygląda jej prowadzenie oraz na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Przychodzimy z podpowiedziami!

Szkoła tańca – duża odpowiedzialność?

Oczywiście – prawdziwy pasjonat czy miłośniczka tańca zawsze będzie podchodzić do swojej pracy tanecznej z odpowiednim zaangażowaniem i motywacją, nie można jednak zapominać o tym, że to właśnie dzięki sprzedaży zajęć i lekcji szkoła tańca może pozwolić sobie na opłacenie rachunków czy wynagrodzeń dla pracowników. Jeśli do tej pory marzenie o własnej szkole tańca czy autorskiej metodologii było odsuwane na drugi plan – być może to właśnie ten moment jest najlepszy ku temu, aby wrócić do swoich celów!

nauka teorii tańca

Czym jest szkoła tańca?

Zanim poznamy szczegóły tworzenia, a następnie zarządzania szkołą tańca – warto zastanowić się czym dokładnie jest to miejsce. Dziś w wielu, zarówno mniejszych, jak i większych miastach w Polsce, możemy spotkać szkoły tańca – ogólne i dedykowane konkretnym rodzajom tej dyscypliny sportu, oferujące zajęcia nie tylko dla dorosłych czy dzieci, ale także młodzieży i seniorów! Podobnie jak wiele innych branż – również szkoły tańca w ostatnim czasie bardzo mocno poszybowały do przodu, oferując Klientom nie tylko profesjonalne zajęcia taneczne pod okiem doświadczonej kadry, ale także świetną atmosferę, komfort, inspiracje, konsultacje z innymi tancerzami i instruktorami… i wiele innych! Krótko rzecz ujmując – szkoła tańca to miejsce, w którym można rozwijać swoją pasję jaką jest taniec, uczestnicząc w zajęciach indywidualnych bądź grupowych. Grupy zwykle różnią się od siebie – oferując naukę w mniejszym i większym gronie (tak, aby każdy znalazł coś dla siebie!).

Zarządzanie szkołą tańca – co obejmuje?

Jeśli zastanawiamy się nad tym jak zmieni się nasze życie „wskakując” na pozycję właściciela czy właścicielki szkoły tańca – powinniśmy być świadomi tego, że bez wątpienia nie jest to mała zmiana. Wiele zależy jednak od nas samych i świadomości swoich własnych predyspozycji. Jeśli kochamy taniec, a jako właściciele szkoły nauki tańca nadal chcielibyśmy uczyć i prowadzić zajęcia – prawdopodobnie dobrym rozwiązaniem będzie oddelegowanie części obowiązków (tej, która wydaje się nam przykrą koniecznością i na której myśl nie odczuwamy żadnej przyjemności – mogą być to sprawy kadrowe, tworzenie harmonogramów, pozyskiwanie Klientów czy projektowanie i wdrażanie działań marketingowych). To, że jesteś właścicielem czy właścicielką szkoły tańca – wcale nie oznacza, że Twoje miejsce jest od dziś za biurkiem, i że musisz pożegnać się z tym, co kochasz najbardziej.

Delegowanie obowiązków w szkole tańca

Oczywiście – możesz zająć się wyłącznie zarządzaniem, jednak jeśli nie masz wykształcenia w tym kierunku, pomysłu, a przede wszystkim cierpliwości i konkretnego planu działania, prawdopodobnie szybko zatęsknisz za swoją dawną rolą. Na szczęście – z odpowiednim, doskonale zgranym teamem zarówno instruktorów tańca, choreografów, jak i specjalistów od reklamy, spraw kadrowych, sprzedaży i wielu innych dziedzin, jakie obejmuje sprawne zarządzanie profesjonalną szkołą tańca, nie musisz martwić się o rezultaty swojego biznesu! Pamiętajmy, że każda firma – niezależnie od tego jakiej branży dotyka – funkcjonuje niczym maszyna, a każdy z jej elementów powinien być jak najlepiej „naoliwiony”, a więc przygotowany pod kątem kompetencji i doświadczenia, gotowy do pracy i zmotywowany, by odnosić sukces!

Szkoła tańca – jak wyróżnić się na tle konkurencji?

Jeśli w Twojej miejscowości nie działa jeszcze żadna szkoła tańca (co jest ogromną rzadkością) – prawdopodobnie samo jej powstanie będzie sporym wydarzeniem dla lokalnej społeczności. Jeszcze przed otwarciem miejsca – zadbajmy o to, aby lokal w jakim będą odbywać się zajęcia, był nie tylko odpowiednio dostosowany pod kątem przestrzeni i lokalizacji (do której można się dostać na przykład komunikacją miejską), ale także samego wystroju. Tworzenie motywu przewodniego szkoły – na przykład określonego koloru, tańca, emocji – z całą pewnością przyciągnie uwagę Twoich potencjalnych Klientów! Prócz przemyślanego harmonogramu zajęć, korzystnego cennika, instruktorów – pasjonatów, satysfakcjonujących godzin w jakich odbywać będzie się nauka (znacznie więcej osób dorosłych prawdopodobnie wybierze zajęcia o osiemnastej niż dziesiątej) oraz działań marketingowych (również w social mediach, w których dziś nie może zabraknąć między innymi inspirujących „rolek”, przedstawiających nietuzinkowe choreografie) – przyda się element, który wyróżni Twoją szkołę tańca na tle innych miejsc tego typu.

Co wyróżni Twoją szkołę tańca?

Aby odkryć „to coś”, co dumnie będzie symbolizować Twoją szkołę – warto porozmawiać z bliskimi Ci osobami, które śledzą Twój rozwój taneczny od długiego czasu. Może okazać się, że Twoja niesamowita empatia działa na ludzi niczym magnez albo innowacyjne podejście do nauki kroków – dodatkowo motywuje Twoich Klientów – to, co powinieneś / powinnaś zrobić to najzwyczajniej w świecie posłuchać swojej intuicji i… nie bać się zaryzykować, aby zrobić coś, czego do tej pory nie było na rynku tanecznym! Chociaż szkoła tańca to nie lada wyzwanie – niesie ze sobą ogrom satysfakcji, przyjemności i szczęścia na co dzień. Kto z nas nie marzy o własnej szkole tańca, szyldzie ze swoim nazwiskiem, możliwości nauki w taki sposób, by osoby rozpoczynające przygodę z tańcem, rzeczywiście wykrzesały z niej jak najwięcej?

Pamiętaj, by przed podjęciem tej niezwykle ważnej decyzji – zastanowić się nad wszystkimi „plusami” i „minusami” swojego planu oraz precyzyjnie ustalić cele.

A Ty, myślałeś / aś już o swojej własnej szkole tanecznej?