Jakiś czas temu na łamach bloga pisaliśmy o znaczeniu tańca w życiu kobiety. Jak się okazuje – chociaż ogólne korzyści prozdrowotne płynące z ruchu na parkiecie wszyscy czerpiemy w ten sam lub bardzo podobny sposób – nieco inną rolę niż w przypadku kobiet, odgrywa taniec u mężczyzn. I choć w przypadku małego chłopca wybór treningów tanecznych jako formy aktywności fizycznej czy określonego rodzaju sportu nie jest tak oczywisty jak w przypadku dziewczynek – coraz więcej świadomych rodziców decyduje się na zapisanie syna właśnie do szkoły tańca. Jak wiemy – taniec nie tylko wspaniale wspiera rozwój dziecka, pozwalając mu obcować zarówno z muzyką, jak i innymi uczestnikami lekcji, ale również buduje pozytywne skojarzenia zabawy ze sportem. W ofercie licznych szkół i szkółek tańca bez problemu znajdziemy zarówno zajęcia w zakresie tańca towarzyskiego dla dzieci, jak i stylu nowoczesnego. Dobierając taniec pod konkretne dziecko – warto zwrócić uwagę nie tylko na jego aktualne możliwości i predyspozycje, ale również na zainteresowania. Może się zdarzyć, że chłopiec, który – na pierwszy rzut oka – rewelacyjnie sprawdzi się w parze w tańcu towarzyskim, może nie chcieć bliskiego kontaktu z inną, nieznaną dotąd dziewczynką. Pamiętajmy, by – w przypadku wyboru pierwszej “poważnej” aktywności dla dziecka (niezależnie od tego czy mamy do czynienia z chłopcem czy z dziewczynką) – nie kierować się własnymi ambicjami i aspiracjami, ale rzeczywiście zastanowić się nad tym co zapewni dobrą zabawę i przyjemność naszym podopiecznym.

Taniec dla mężczyzn – jaki wybrać?

Jeśli od dziecka mężczyzna zajmuje się określonym rodzajem tańca – bardzo prawdopodobne, że nie zmieni stylu tanecznego w momencie wejścia w okres nastoletni czy dorosłość. Oczywiście może się zdarzyć, że – z powodu tak zwanego “wypalenia” czy też chęci spróbowania czegoś nowego – rzeczywiście porzuci trenowany przez kilka, a nawet kilkanaście lat taniec, aby móc dostarczyć sobie nowej wiedzy i umiejętności rozpoczynając ćwiczenia niezwiązanego z dotychczasowy stylem tańca. Jak pokazuje życie – wielu dojrzewających chłopców porzuca taniec zupełnie, chcąc zająć się między innymi nauką czy nową pasją. Co jednak w przypadku nastolatków i młodych mężczyzn, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z tańcem, nie mając do tej pory z nim nic wspólnego? Jak się okazuje, wybór stylu tanecznego nie należy do najprostszych decyzji. Przede wszystkim należy zastanowić się dlaczego chcemy rozpocząć treningi taneczne – oraz jaki jest ich cel. Jeśli poprzez tanie chcemy zbudować pewność siebie – wybór może paść na każdy rodzaj tańca. Jeśli zależy nam na nauce takiego tańca, który pozwoli nam na swobodną zabawę w dyskotece – warto spróbować nowoczesnego stylu. Jeśli jednak stresujemy się chociażby zbliżającą się wielkimi krokami studniówką – powinniśmy wybrać taniec towarzyski. Zdarza się, że chęć rozpoczęcia przygody z tańcem wynika po prostu z ciekawości – wówczas warto wybrać ten styl, który rzeczywiście nas interesuje. Ciekawym urozmaiceniem zajęć tanecznych może okazać się zapisanie się większą grupą choćby na kilka lekcji – tego typu działanie nie tylko przyniesie piękne wspomnienia na długie lata, ale również pozwoli na zdobycie nowej umiejętności oraz na poznanie nowych, interesujących osób!

Pierwszy taniec – dlaczego tak stresuje mężczyzn?

Większość mężczyzn, którzy zdecydują się zawrzeć związek małżeński i wyprawić wesele dla rodziny i przyjaciół czeka zmierzenie się z często stresującym tak zwanym “pierwszym tańcem”. Jak się okazuje, sporo par powoli zaczyna odchodzić od tej tradycji – kierując się między innymi zapewnieniem sobie maksymalnej swobody w tym ważnym dniu. A gdyby tak się przemóc i zostawić za sobą wszystkie związane z tanecznym “otwarciem” przyjęcia obawy? W bogatej ofercie zarówno mniejszych jak i większych szkół tańca z powodzeniem znajdziemy lekcje dla narzeczonych – najczęściej składające się z kilku spotkań. Taka przyspieszona nauka pierwszego tańca nie tylko pozwoli mężczyznom na “nabranie wiatru w żagle” i właściwe poprowadzenie partnerki – a wówczas już żony – przez cały taneczny spektakl, ale również może przydać się podczas innych uroczystości, na przykład jubileuszu, urodzin czy wesela, na którym będziemy gościem. Oczywiście, nie wszyscy mężczyźni muszą być miłośnikami tańca – czasem warto jednak “przełamać się” dla bliskiej osoby i spróbować czegoś nowego, najlepiej pod okiem doświadczonego instruktora tanecznego!

pierwszy taniec pary młodej

Taniec – sposób na podryw?

Nie da się ukryć – niektórzy mężczyźni motywują naukę  tańca chęcią zdobycia serca wybranej kobiety. Zdaje się, że w powiedzeniu “mężczyzna jaki w tańcu, taki w życiu” kryje się sporo prawdy – a kobiety rzeczywiście chętniej dają się zaprosić do tańca tym panom, którzy wiedzą jak prowadzić kobietę, aby czuła się pewnie i bezpiecznie. Taniec to również doskonała okazja do nawiązania kontaktu fizycznego – i przełamania dystansu. Nie trzeba od razu przytulać się w zmysłowej rumbie czy wyzwalać namiętność w tangu – czasem wystarczy pozornie zwykły, “codzienny” taniec, aby zaimponować wybranej przez siebie kobiecie. Nawet jeśli pomylisz się na parkiecie czy zgubisz kroki – nie musisz się tym przejmować! Jak pokazują badania – osoby pewne siebie odbierane są za dużo bardziej atrakcyjne od tych nieśmiałych, zamkniętych w sobie. Już samo zaproponowanie kobiecie tańca może zostać odebrane jako interesujący pierwszy krok – i być może poskutkować umówieniem się na randkę ze swoją taneczną wybranką!

Jak się okazuje – taniec w życiu mężczyzny może ogrywać niezwykle istotną rolę.

Nawet jeśli do tej pory nie próbowałeś profesjonalnego tańca – nic straconego! To właśnie ten rodzaj aktywności fizycznej jest polecany zarówno młodym chłopakom, jak i dojrzałym panom – którzy chcą poprawić ogólną wydolność organizmu, ale również… samoocenę!

Taniec – podobnie jak każdy inny rodzaj sportu – wyzwala endorfiny, czyli tak zwane “hormony szczęścia”, skutecznie poprawiając nastrój.

A Wy Panowie – jaki styl tańca lubicie najbardziej?