Dzieciństwo w większości z nas kojarzy się z zabawami na świeżym powietrzu, niekiedy w rytm ulubionej muzyki. I tak zostało do dzisiaj. Zabawy taneczne wpływają na emocje każdego malucha. Usprawniają ich motorycznie, ale poprawiają też koordynację wzrokowo-ruchową. Co więcej? Wzmacniają słuch na nieznane dotąd bodźce. Warto więc zadbać o regularne zabawy dla dzieci na powietrzu, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Przebywanie na zewnątrz i dużo ruchu – z pewnością korzystnie wpłynie na zdrowie malca.
Zabawy taneczne dla dzieci – propozycje atrakcji na świeżym powietrzu
Taniec z kapeluszem – jako zabawa taneczna dla dzieci
To rodzaj zabawy dziecięcej, która polega na ustawieniu dzieci w kole. Jedno z nich otrzymuje kapelusz, który zakłada na głowę. Nagle dochodzi do włączenia muzyki. Wówczas uczestnicy zabawy w rytm dźwięków przekazują kapelusz z głowy na głowę. I tak do momentu ustania muzyki. Odpada dziecko, które w momencie ucichnięcia muzyki ma na głowie kapelusz. W trakcie zabawy jest mnóstwo śmiechu, pisku i rechotów.
Zabawa w choreografa tanecznego
Ten rodzaj zabawy polega na tym, że jedno z dzieci wybierane jest na choreografa. Przed nim ustawiają się inne maluchy, których zadaniem będzie naśladowanie kroków wymyślonych przez choreografa, oczywiście w rytm muzyki. Zadaniem kierującego malucha jest wskazanie dziecka, które nie potrafi skopiować kroków tanecznych. Wówczas dziecko to staje się choreografem. Zadaniem pozostałych jest odzwierciedlenie kolejnych to nowych ruchów tanecznych. I tak do skutku. Aż na koniec zabawy wszyscy wykonują kroki zaczerpnięte w trakcie całej zabawy. Zabawa ta pozwala na rozładowanie negatywnych emocji, pozbycie się stresu i integrację z innymi uczestnikami atrakcji.
Tańcząca klepsydra
To zabawa taneczna, której nie mogą oprzeć się niekiedy i dorośli. Na czym polega? Otóż dzieci ustawiają się na “parkiecie”, po czym dochodzi do tańca w rytm energicznej i dynamicznej muzyki. Kiedy muzyka wycisza się, każde z dzieci musi przybrać nieruchomą pozę. Odpada uczestnik, który poruszy się. Wygrywa dziecko, które zostanie samo.
Zabawę można urozmaicić poprzez wcześniejsze podanie hasła, jaką pozę zwierzęcia maluchy mają przyjąć, np. psa, kota, czy świnki. Z pewnością doda to więcej humoru i rozradowania.
Taniec z balonikiem
Taniec z balonikiem to jedna z najbardziej popularnych zabaw dziecięcych. Polega na tym, że dzieci ustawiają się parami. Jedna z par trzyma w ręku balonik. Po włączeniu muzyki zadaniem maluchów jest odbijanie balonika, w ten sposób, aby nie spadł na ziemię. Muszą więc go ciągle odbijać i pilnować, aby nie dotknął podłoża. Opada para, obok której najbliżej balonik spadnie na ziemię, a wygrywa ta, która zostanie najdłużej na podeście.
Kolejną formą zabawy z balonikiem jest utrzymywanie przedmiotu za pomocą twarzy i tańczenie do włączonej muzyki. Wygrywają maluchy, które nie dopuszczą do tego, aby balonik upadł na posadzkę lub trawę.
Zabawa taneczna za pomocą numerków
Dzieci dzieli się na dwie grupy: na dziewczynki i chłopców. Przed każdą grupą ustawia się koszyki z numerkami. Maluchy losują karteczki i dobierają się w pary z osoba, mającą taki sam numer. Następnie zaczynają tańczyć.
Taniec na gazecie dla dzieci
Dzieci dzielą się na pary, a każda z nich otrzymuje gazetę, która stanowi dla nich miejsce do tańczenia. Z każdą nową piosenką gazetę należy składać na drobniejszy kawałek. Zadaniem maluchów jest wykonywanie ruchów tanecznych na uzyskanej przestrzeni gazetowej. taniec wykonywany jest do momentu aż papier przybierze najmniejszy obszar z możliwych.
Zabawy taneczne – jak wpływają na zdrowie dziecka?
Zabawy ruchowe w rytm muzyki sprzyjają rozwojowi koordynacji ruchowej dziecka i to w każdym wieku! Już od 2-3 lat zalecane jest, aby maluchom zapewniać odpowiednie ilości aktywności fizycznej. Niezaspokojenie ruchów i wyzbycia się energii w tym przedziale wiekowym może przyczyniać się do niepożądanych napięć ciała, co w efekcie może wpływać na zaburzeń emocjonalnych.
Dlatego, aby nie dopuścić do tego typu objawów niepożądanych warto zapewnić dzieciom ćwiczenia i zabawy. Doskonale do tego nadadzą się atrakcje w rytm muzyki. Maluchy lubią energiczne i przyjazne dla ucha dźwięki, dlatego warto wdrożyć je do codziennych zabaw.
Wielu terapeutów dziecięcych uważa, że swobodny ruch przy muzyce pozwala na totalne odprężenie psychiczne i pozwala na usunięcie negatywnych emocji. W efekcie dochodzi do pozytywnych uczuć, takich jak radość, zadowolenie i satysfakcja.
Zabawy taneczne kształtują ruchy dziecka, wpływają na rozwój myślenia, wyobraźnię, koordynację ruchowo-wzrokową. Dodatkowo, zabawa w grupie korzystnie wpływa na relacje międzyludzkie i budowaniu zaufania. Dzięki temu, maluchy stają się dla siebie życzliwe i otwarte. Spokojna, wyciszająca muzyka z kolei wpływa na dziecko odprężająco i relaksująco.
Ważne jest, aby taniec dla dziecka kojarzył się z radością, zadowoleniem, uprzejmością i zabawą. To właśnie w atmosferze zabawy maluchy uczą się własnego ciała i harmonii pomiędzy ciałem, a psychiką. Regularne ćwiczenia taneczne zwiększają ich poczucie wartości i wzmacniają aktywność fizyczną.
O czym jeszcze warto wiedzieć? Dzieci, szczególnie te najmłodsze uczą się poprzez naśladowanie swoich opiekunów. Jeśli więc uczymy je sprzątać, gotować, bawić się, czy zajmować się zwierzętami – nauczmy je również tańczyć, śpiewać i dobrze się bawić w rytm muzyki. Tańczący rodzic z pewnością będzie dla dziecka radosną chwilą. Pamiętajmy jednak o tym, że każde dziecko jest inne i nie należy zmuszać go do konkretnych czynności, związanych z zabawami tanecznymi, czy też innymi aspektami. Dziecko, we własnym tempie zadecyduje, czy i kiedy chce angażować się w tego typu atrakcje.