Pole Dance, zwany również tańcem na rurze jest coraz bardziej popularny w naszym kraju. Pole Dance to przede wszystkim połączenie akrobatyki, tańca i gimnastyki. Taniec skradł serca kobiet, zarówno amatorek, jak i tych bardziej profesjonalnych, ze względu na swoją gibkość i zwinność. Podczas ćwiczeń na rurze poprawisz sylwetkę kondycję i siłę rąk. Skąd się wywodzi Pole Dance i jakie niesie ze sobą korzyści zdrowotne? Dowiedz się więcej w poniższym artykule!
Pole Dance – historia tańca na rurze…
Wszystko zaczęło się w latach 20. i 30. XX wieku w Ameryce Północnej. Wówczas doszło do wielkiego kryzysu, a artyści swe sztuki prezentowali w namiotach rozłożonych na stelażach i słupach, wokół którego tancerki przedstawiały swoje akrobacje. W latach 50. rura ponownie pojawiła się, ale tym razem podczas burleski, kiedy to w skąpych strojach artystki prezentowały figury. W latach 80. taniec na rurze przeniósł się do świata nocnych klubów.
Pole Dance jako dyscyplina sportowa
Stało się to za sprawą Fawnii Dietrich – amerykanki, która wprowadziła pole dance w ramach zajęć fitness. Podczas treningu nagrywała filmiki instruktażowe na kasetach VHS. W niedługim czasie taniec na rurze zyskał na popularności. Kobiety czerpały z niego mnóstwo radości i korzyści, zarówno dla ciała, jak i umysłu.
Za oficjalną dyscyplinę sportową uznano pole dance 17 października 2017 roku. Tytuł ten nadało Zgromadzenie Generalne Międzynarodowych Federacji Sportowych (GAISF).
Pole Dance – jakie są rodzaje tańca na rurze?
Jak widać, występuje kilka rodzajów pole dance. Wymieniamy:
- Chinese Pole – czyli styl pole dance, wywodzący się z Chin. Akrobaci wykonują śmiałe, a zarazem szybkie ruchy wspinając się, po czym opadając. W trakcie chińskiego pole dance wykorzystywane są metalowe rury, które pokryte są gumą. Dzięki temu, niektóre ruchy wykonywane są sprawniej. Rury te osiągają wysokość około 3-9 metrów.
- Mallakhamb – wywodzi się z określenia malla lub mallar i oznacza zapaśnik, zaś khamba – biegun. Należy do tradycyjnego sportu, wywodzącego się prosto z Indii. W trakcie zajęć sportowych dochodzi do połączenia jogi i gimnastyki. treningi przeprowadzane są za pomocą słupa wykonanego z trzciny lub liny.
- Pole Fitness – to dziedzina sportowa, która łączy w sobie elementy akrobatyki i fitnessu. Są to ćwiczenia wzmacniające, podczas których używa się drążka. Dzięki tego rodzaju ćwiczeniom mięśnie zostają wzmocnione, a sylwetka wyrzeźbiona.
- Pole Man – czyli pole dance w wykonaniu mężczyzn. Mimo, że utarło się przekonanie, że pole dance to przede wszystkim taniec w wykonaniu kobiet, to coraz częściej uprawiany jest przez mężczyzn. Jak się okazuje, jest to dla nich dosyć intensywna część treningu.
- Exotic Pole Dance – ten typ tańca różni się od klasycznego pole dance, w którym stosowana jest przede wszystkim akrobatyka. Podczas Exotic Pole Dance wykorzystywana jest zmysłowa, subtelna choreografia. Kobiety trenują na wysokich, przeznaczonych do tego rodzaju zajęć, specjalnych platformach.
- Pole Dance Art – to połączenie płynnej, sprawnej choreografii i różnego rodzaju technik pole dance. Podczas tego rodzaju tańca przedstawiana jest pewnego rodzaju historia. Emocje towarzyszące w trakcie Pole Dance Art są nie do opisania! Ten rodzaj pole dance można zaliczyć do przedstawienia i widowiska.
- Pole Sport – ten rodzaj tańca uznany jest przez Polski Związek Taneczny. Co roku, w tej dziedzinie odbywają się turnieje i zawody, które są ogromnym zainteresowaniem wśród osób trenujących Pole Sport.
- Fly Pole – czyli “latająca rurka”. Oznacza to, że rurka wykorzystywana podczas tańca przyczepiona jest tylko do sufitu. Ćwiczenia można więc wykonywać obkręcając się wokół niej lub po kole.
Pole Dance – dlaczego warto trenować taniec na rurze?
Pole Dance niesie ze sobą mnóstwo korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim to aktywność fizyczna, która pomaga w wymodelowaniu i poprawie wyglądu sylwetki. W trakcie treningu pracują wszystkie mięśnie, poczynając od nadgarstków, ramion, brzucha, pleców, nóg, a na pośladkach kończąc. Wiele akrobacji w tańcu na rurze wymaga od trenujących podnoszenia i utrzymywania ciężaru ciała.
Co więcej, podczas tańca na rurze konieczne jest, aby zachować równowagę i koordynację. Jest to niezwykle ważna umiejętność w trakcie tego rodzaju treningu.
Pole Dance wpływa również pozytywnie na mięśnie kręgosłupa. Taniec wymaga tzw. kocich ruchów, które korzystnie oddziałują na mięśnie pleców. Ciało zyskuje na elastyczności i gibkości.
W trakcie treningu dochodzi do utraty około 400-600 kcal i przyspieszenia metabolizmu! Oczywiście uzależnione jest to od wysiłku i intensywności ćwiczeń. Zatem regularne treningi przyczyniają się do utraty masy ciała i do poprawy wyglądu sylwetki.
Pole Dance to trening całego ciała i nawet już w początkowych etapach ćwiczeń angażowane są do pracy wszystkie jego mięśnie. Podczas tańca na rurze dochodzi do zwiększenia tętna, a zarazem do korzyści neurologicznych. Ponadto w trakcie zajęć dochodzi do uwalniania hormonów szczęścia, które poprawiają nastrój i samopoczucie, a tym samym redukują negatywne emocje i niwelują poziom stresu.
Pole Dance – dla kogo wskazany jest taniec na rurze?
Ten rodzaj sportu przeznaczony jest zarówno dla dzieci, kobiet, jak i mężczyzn. To idealna propozycja dla osób, które zastanawiają się nad wdrożeniem w życie aktywności fizycznej, pełnej intensywności i zaradności, bez względu na wiek.
To dziedzina sportu dla osób cierpliwych i zdeterminowanych, dążących do celu. Jakby nie patrzeć – trening na rurze wymaga poświęcenia i czasu.
Na początku przygody z Pole Dance nie trzeba mieć świetnej kondycji i silnych rąk. Wszystkiego nauczysz się po kolei. Bez obaw!