Nie jest tajemnicą, że to właśnie zdrowe, wysokiej jakości ryby zawierają całe mnóstwo cennego dla formy oraz samopoczucia kolagenu – zalecanego nie tylko sportowcom (w tym tancerzom!), ale także wszystkim tym z nas, którzy pragną zadbać o odpowiednią elastyczność stawów oraz piękną i gładką cerę. Kolagen to jeden z tych suplementów w diecie tancerza, który może mieć realny wpływ na jego wyniki taneczne – jak się okazuje, to właśnie kolagen typy I, II i III wspiera dojście do siebie po kontuzji, przyspiesza gojenie się urazów, a także niweluje ryzyko wystąpienia kolejnych. Ci z nas, którzy suplementują zdrowy kolagen w formie wygodnych saszetek albo kapsułek powlekanych – już są na dobrej drodze do rzeczywistego zadbania o swoje zdrowie! Jednak sama suplementacja – nawet najbardziej regularna – może okazać się niewystarczająca. Na szczęście zdrowe substancje wzmacniające organizm – w tym naturalny kolagen – można, a nawet powinno się wdrażać w codzienną dietę, spożywając regularnie produkty bogate w cenne składniki odżywcze. Gdzie znaleźć kolagen, aby dodatkowo wzmocnić jego suplementację w formie tabletek? Przychodzimy z pomocą!

Zdrowy kolagen dla tancerzy – gdzie go znaleźć?

Większość z nas wie, że kolagen znajdziemy w różnego rodzaju galaretkach – zarówno tych wytrwanych, mięsnych, jak i owocowych, podawanych najczęściej w formie deseru. Jednak całkiem sporo kolagenu znajduje się też w rybach – i choć tak zwane “białe mięso” ma swoich zwolenników, jak i przeciwników, to właśnie ono może zapewnić nam optymalną formę – niezbędną nie tylko podczas treningów na parkiecie, ale również na co dzień! Dla przypomnienia – to właśnie ekologiczny, naturalny kolagen wspiera naszą odporność. Jest to szczególnie ważne w czasie, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na liczne przeziębienia – na przykład w okresie wzmożonego stresu, przed ważnym turniejem czy występem tanecznym. Tancerze powinni zadbać więc o częstą obecność ryb na stołach – w szczególności tych, które zawierają najwięcej kolagenu. Za najlepiej przyswajalne źródło cennego dla zdrowia kolagenu dietetycy uznają pochodzącą z Azji tołpygę białą. Tołpyga żyje w Polsce dzięki procesowi zarybiania, a w smaku przypomina nieco miks karpia z amurem. Jeśli do tej pory nie próbowałeś / aś zdrowej tołpygi – z całą pewnością powinieneś / aś zakosztować jej prozdrowotnego, bogatego w kolagen mięsa! Ryby w codziennej diecie tancerza to doskonała propozycja również ze względu na lekkostrawność – wskazaną szczególnie przed intensywnym treningiem tanecznym!

Ryby – cenne źródło kolagenu

Jeśli regularne jedzenie ryb wydaje się nam bardzo trudne – warto spróbować choćby przez jakiś czas postawić na systematyczność spożywania białego mięsa. Zdrowe, bogate w kolagen ryby możemy podawać w formie filetów (na przykład z ziołami), w połączeniu z pieczywem (tworząc smaczną i zdrową kanapkę) czy tatara (szczególnie poleca się tatar z łososia!). Im więcej zdrowych, wysokiej jakości ryb – tym lepiej! I choć rzeczywiście same w sobie ryby nie należą do najtańszych produktów spożywczych – warto zagospodarować domowy budżet tak, aby przynajmniej raz w tygodniu lądowały na naszych stołach. Ciekawym rozwiązaniem – szczególnie w przypadku tancerzy – jest suplementowanie kolagenu rybiego. Jak wynika z samej nazwy suplementu – kolagen rybi pochodzi właśnie… z ryb! Jak się okazuje, całe mnóstwo kolagenu w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie czy wygodnych kapsułek powlekanych dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością – stanowi kolagen wołowy. Decydując się na zakup konkretnego produktu – warto zwrócić więc uwagę na jego skład. Zdarza się, że znacznie bardziej opłaca się nabyć ekologiczny, certyfikowany kolagen rybi za nieco większą sumę aniżeli ten wołowy – ze względu na jego wysoką przyswajalność, a co za tym idzie… szybciej widoczne (i odczuwalne!) efekty.

Gdzie kupić ekologiczny kolagen rybi dla tancerzy?

Jak już wiemy – kolagen kolagenowi nierówny! Wybierając zdrowe suplementy diety dla siebie i swoich bliskich (na przykład dla całej grupy tanecznej) warto kierować się nie tylko opiniami innych tancerzy, którzy z reguły zaopatrują się w jeden wiodący produkt, ale przede wszystkim – składem. To właśnie skład suplementu ma tu największe znaczenie. Aby rzeczywiście zakupić godny uwagi produkt – pamiętajmy o tym, aby poszukiwać go w sprawdzonych i zaufanych miejscach. Wszelkiego rodzaju suplementy dla tancerzy kupujmy w sklepach ze zdrową żywnością – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Unikajmy wybierania ich w przypadkowych marketach czy kioskach. Kupując suplementy dla siebie i swojej grupy tanecznej przez Internet – masz możliwość skorzystania z licznych, interesujących zniżek oraz – co ważne dla osób prowadzących szybki, intensywny styl życia – opcję otrzymania przesyłki pod same drzwi albo do wybranego przez siebie paczkomatu. Co ważne – zdrowy styl życia to nie tylko regularne treningi taneczne i odpowiednio dobrana suplementacja, ale również codzienne zdrowe jedzenie na naszych stołach. Wybierając naturalne, bogate w kolagen ryby – możemy mieć pewność, że nasze treningi na sali tanecznej będą przynosić coraz to lepsze rezultaty oraz korzyści dla zdrowia!

filet rybny w diecie tancerza

Jakie ryby w zdrowej diecie tancerza?

Oprócz nie do końca znanej i popularnej jeszcze w polskiej, tradycyjnej diecie tołpygi białej – warto wybierać wszystkie te ryby, które… po prostu nam smakują! Same w sobie ryby – niezależnie od wyboru określonego gatunku – nie tylko dostarczą nam cennego dla chrząstek i stawów kolagenu, ale również kwasów omega 3 oraz wspierających układ nerwowy (często nadwyrężany podczas długotrwałych, intensywnych treningów). Łosoś, pstrąg, tuńczyk, znany nam wszystkim z wigilijnych stołów karp, miruna, sandacz czy mintaj to tylko kilka z wielu dostępnych powszechnie ryb, które znajdziemy w popularnych dyskontach. Zamieniając cięższe, czerwone mięso na lżejszą, białą wersję – na pewno poczujemy różnicę! Jedząc te ryby, których spożywanie rzeczywiście sprawia nam przyjemność – mamy znacznie większą szansę na to, że zostaną w naszej diecie na dłużej. Zmuszanie się do spożywania produktów oraz posiłków, które nie pobudzają naszych kubków smakowych – może przynieść jedynie odwrotny efekt. Zdrowe, ekologiczne ryby w diecie tancerza oraz systematyczne stosowanie kolagenu rybiego – może przynieść zaskakujące efekty!

Sprawdź sam / a!