Okres wakacji to doskonały moment na uczestnictwo w różnego rodzajów występach oraz konkursach tanecznych, odbywających się na świeżym powietrzu – przyciągających zwykle niemałą publikę, która dzielnie kibicuje swoim faworytom. Taniec na świeżym powietrzu nie tylko pozwala wspaniale dotlenić organizm i korzystać z pięknej, letniej pogody – ale także naturalnie suplementować cenną witaminę D, która nie bez powodu nazywana bywa „witaminą słońca”. Być może to właśnie perspektywa zdrowego wzmocnienia organizmu poprzez taniec na świeżym powietrzu skłoni część z nas do przeniesienia treningów z sali tanecznej w bezpieczne, odpowiednio dostosowane do naszych potrzeb tanecznych miejsce, znajdujące się poza budynkiem! Jak się jednak okazuje – chociaż taniec na świeżym powietrzu rzeczywiście niesie ze sobą cały szereg korzyści, wiąże się też z pewnymi wyzwaniami, na które warto właściwie się przygotować. O co należy zadbać, aby móc swobodnie tańczyć na świeżym powietrzu, a przez to móc w pełni cieszyć się swoją aktywnością? Przychodzimy z podpowiedziami!

Taniec na świeżym powietrzu a ochrona przed słońcem

Chociaż naturalna suplementacja witaminy D jest jak najbardziej wskazana – wszystko należy robić „z głową”! Jak wiemy – słońce najczęściej „łapie” nas w ruchu, a więc również podczas treningów czy występów tanecznych. Ile ludzi, tyle opinii – część z nas uwielbia opalanie, twierdząc, że korzystanie ze słońca w granicach rozsądku nie przysporzy nam kłopotów zdrowotnych. Inni – jak tylko mogą unikają słońca, stosując nie tylko wysokiej jakości kosmetyki ochronne, ale także osłaniając ciało lekkimi ubraniami z długimi rękawami czy nogawkami. Niezależnie od tego, do której grupy tancerzy można nas zaliczyć – regularne stosowanie filtrów ochronnych jest podstawowym krokiem do bezpiecznego tańca na świeżym powietrzu! O ile noszenie nakrycia głowy podczas tańca może być problematyczne – o tyle nałożenie rano kremu z filtrem (na twarz zaleca się SPF50, z kolei na ciało – minimum SPF20) już nie! Jeśli nie możemy w ciągu dnia dołożyć kosmetyku – zadbajmy o to, aby po długim czasie spędzonym na słońcu, wzmocnić skórę preparatem ochładzającym skórę, który pomoże zniwelować nieestetyczne zaczerwienienie oraz ewentualny ból, który pojawił się na skutek oparzenia.

kobiety wykonują trening taneczny na świeżym powietrzu

Uczucie świeżości a taniec na świeżym powietrzu

Ruch, dynamika tańca, pora letnia, która nierzadko wiąże się z upałem – to wszystko sprawia, że powinniśmy zadbać nie tylko o ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale także o zabezpieczenie skóry przed potem! To niezwykle istotna kwestia – wpływająca bezpośrednio na nasze samopoczucie i pewność siebie podczas tańca, mogąca powodować nieestetyczne plamy na nawet najbardziej przewiewnych kostiumach tanecznych. Podstawowym produktem, w jaki powinniśmy zaopatrzyć się, chcąc wykonać choreografię na świeżym powietrzu jest oczywiście solidny antyperspirant – w formie dezodorantu lub sztyftu. Aby wzmocnić jego działanie – może zastosować suplementację wewnętrzną w formie tak zwanych „blokerów potów”. Jeśli mamy możliwość w ciągu dnia – weźmy szybki, orzeźwiający prysznic. Aby móc czuć się maksymalnie komfortowo na znajdującym się na zewnątrz parkiecie – zadbajmy o skuteczną ochronę przed potem nawet na kilka dni przed występem!

Taniec na zewnątrz a zabezpieczenie przed insektami

Latem nie są nam obce wszelkiego rodzaju insekty – nie tylko irytujące komary, ale i kleszcze, które z łatwością wbijają się zarówno w ciała zwierząt, jak i ludzi. Aby podczas tańca w miejscu znajdującym się poza salą taneczną w budynku móc czuć się bezpiecznie i dobrze, powinniśmy zastosować spray ochronny – niwelujący ryzyko ukąszenia przez komary czy inne insekty, a także środek, który zadba o to, aby żaden kleszcz nie znalazł pożywienia w naszym ciele. Chociaż są to kwestie niezwykle delikatne i niejednokrotnie wymagają interwencji lekarza – wiele możemy zrobić sami, aby odpowiednio zabezpieczyć się przed insektami. Sam moment występu tanecznego również powinien być maksymalnie komfortowy – bez zmartwień o nieproszonych gości – w innym razie, zamiast skupić się na krokach tanecznych, nasze myśli mogą błądzić w zupełnie innym kierunku, co przekłada się na brak skupienia i koncentracji na parkiecie.

Nawodnienie tancerza

To, o czym warto pamiętać nie tylko podczas treningów czy występów na zewnątrz, ale również w salach tanecznych – to oczywiście odpowiednie nawodnienie. Mowa tutaj nie tylko o regularności przyjmowania napojów, ale również o ich jakości. Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że najlepiej nawadniać jest się czystą wodą bądź – kiedy tracimy sporo energii – izotonikami. Wysokiej jakości izotonik z powodzeniem zakupimy w sklepach albo… wykonamy samodzielnie w domu! Pamiętajmy, że to właśnie poprzez prawidłowe nawodnienie odpowiada nie tylko za naszą formę, ale również dobre samopoczucie. Jak organizm da nam znać, że potrzebuje nawodnienia? Nie tylko poprzez samo uczucie spragnienia, ale także między innymi osłabienie, bóle migrenowe, kłopoty ze skupieniem się na tańcu.

tancerka wykonuje taniec na świeżym powietrzu

Strój taneczny a taniec na zewnątrz

O ile pozwala nam na to format występu – zadbajmy o wygodny, lekki, praktyczny strój taneczny, który pozwoli nam na swobodne ruchy na parkiecie. Oczywiście – może zdarzyć się tak, że nasz strój taneczny będzie opinał ciało, powodował uczucie gorąca czy krępował nieco ruchy, jednak zabierając ze sobą wygodną odzież na same w sobie treningi, nie musimy martwić się o długotrwałe pozostawanie w dyskomforcie! Pamiętajmy, że – podobnie jak salach tanecznych – również na parkietach zewnętrznych kluczową rolę odgrywają wygodne buty, w jakich przyjdzie nam przetańczyć być może wiele godzin. Ciekawym produktem, jaki warto wziąć ze sobą na występ czy zajęcia odbywające się na zewnątrz, może okazać się odświeżający spray do stóp – zapewniający uczucie chłodzenia oraz długotrwałej świeżości.

Jak się okazuje – treningi oraz występy taneczne na zewnątrz mogą być dla nas – tancerzy niemałym wyzwaniem! Na szczęście odpowiednio zabezpieczając się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, potem i insektami oraz dbając o nawodnienie i komfort – możemy liczyć na efektywne występy taneczne, które sprawią nam mnóstwo przyjemności!