Taniec synchroniczny, często nazywany baletem wodnym to pływanie w wodzie, które polega na wykonaniu określonego układu tanecznego. To przede wszystkim aktywność fizyczna łącząca w sobie elementy akrobatyki, gimnastyki, tańca i oczywiście pływania. Zatem taniec synchroniczny to przede wszystkim wykazywanie się dużą siłą fizyczną, gibkością i wrażliwością na rytm muzyki. Co to jest pływanie synchroniczne? Kto może uprawiać tę dyscypliną sportową? Jakie są zalety tańca synchronicznego? O tym wszystkim dowiesz się w poniższym artykule.
Taniec synchroniczny – co to jest?
Taniec synchroniczny to układ taneczny wykonywany w wodzie. Całości towarzyszy umiejętnie dobrana muzyka, nadając pokazowi spektakularny efekt. Pływanie synchroniczne uprawiane jest głównie przez kobiety, ale zdarza się, że podczas pokazu możemy zobaczyć również mężczyzn. Od 2017 roku pływanie synchroniczne zaliczane jest do dyscypliny sportowej i od tego momentu przyjęło nazwę “pływanie artystyczne”.
Taniec wodny to tak naprawdę sport, który można rozpocząć w każdym wieku. Wystarczy odrobina chęci i zamiłowanie do sportów wodnych. Pływanie w wodzie nie należy do prostych. Wymaga ono kilku cech: gibkości, siły i gracji, które z pewnością każdy nabierze w wyniku regularnych lekcji.
Taniec synchroniczny – oto historia tańca w wodzie…
Taniec synchroniczny zyskał na popularności w latach 20. XX wieku. Wtedy właśnie kanadyjska grupa dziewcząt uprawiających pływanie – Waterpolo, a także nurek Margaret Sellers rozpowszechnili “ornamental swimming” – ówcześnie nazywane pływaniem synchronicznym. Sam sport, jakim jest pływanie synchroniczne został zapoczątkowany przez mężczyzn w Berlinie w 1890 zł (tylko mężczyźni mogli brać udział podczas zawodów).
Przez kobiety po raz pierwszy zaprezentowano sport na Igrzyskach Olimpijskich w roku 1952. W 1973 roku w Belgradzie odbyły się mistrzostwa świata w pływaniu synchronicznym. Od 1984 roku pływanie synchroniczne zaliczane jest do dyscypliny olimpijskiej, w której bierze udział tylko płeć damska.
Taniec synchroniczny – jakie są jego zasady?
Główną zasadą tańca synchronicznego jest przedstawienie określonego układu tanecznego w wodzie w rytm muzyki. Zawody podzielone są na dwa etapy. Pierwszy z nich polega na wykonaniu (przez seniorki) układu technicznego, zwanego short plus dwóch figur obowiązkowych. Juniorki podczas zawodów nadal przedstawiają tylko dwie figury obowiązkowe. W trakcie zawodów panie ubrane są w czarny strój, biały czepek, okulary do pływania i zaciski na nos.
Drugim etapem jest układ dowolny. Oznacza to, że zawodnicy wykonują układy taneczne przygotowane przez nich wcześniej. Na tym etapie nie używa się okularów i czepków.
Pokaz ocenia sześciu sędziów, a każdy z etapów może zyskać wynik od 1 do 10. Pod koniec zawodów punkty są sumowane, dając ostateczny wynik.
Taniec synchroniczny to dyscyplina sportowa, którą można wykonywać na kilka możliwości. Aktywność sportową można przedstawiać solo, w duecie, w duecie mieszanym, czyli w połączeniu z mężczyzną. Balet wodny często demonstrowany jest drużynowo, zazwyczaj za pomocą 8 zawodników. Niekiedy dochodzi do różnorakich kombinacji i prezentuje go nawet 10 uczestników.
Jakie są korzyści tańca synchronicznego?
Taniec synchroniczny daje wiele korzyści. Pływanie to przecież rodzaj sportu, który może uprawiać każdy. Pływanie synchroniczne, podobnie jak pływanie klasyczne pobudza do pracy wszystkie mięśnie ciała. Tym samym korzystnie wpływa na organizm i zdrowie człowieka. Pomaga również w utrzymaniu szczupłej i smukłej sylwetki.
Oprócz tego pływanie pozytywnie wpływa na samopoczucie osoby wykonującej sport. Dlaczego? W wodzie człowiek czuje się inaczej, jest wolny i lekki, co odzwierciedla się na jego późniejszy nastrój. Ciekawostką jest to, że osoby wykonujące sport wodny rzadziej cierpią na depresję. A to wszystko dzięki wydzielaniu endorfin, czyli hormonów szczęścia. Uczestnicy zajęć pływacko-tanecznych rozluźniają emocje i zapominają o codziennych problemach.
Kolejną zaletą pływania jest fakt, że pomaga pozbyć się niechcianych kilogramów. Dlatego osoby chcące zrzucić kilka zbędnych kilogramów śmiało mogą skorzystać z tej dyscypliny sportowej.
Warto też wiedzieć, że pływanie wspomaga układ oddechowy poprzez zwiększenie wydolności płuc i wzmacnia stawy, dlatego tak często polecany jest osobom, które miały kontuzję, urazy lub problemy ze stawami.
Ponadto pływanie usprawnia układ krążenia i pracę serca, a systematyczne zajęcia zapobiegają rozwojowi tego typu chorób.
Kolejną korzyścią jest jego pozytywny wpływ na kręgosłup. Zatem osobom z wadą postawy, czy mającym krzywiznę kręgosłupa śmiało można polecić ten rodzaj sportu.
Coś jeszcze? Pewnie! Pływanie synchroniczne to doskonałe lekarstwo na obniżenie złego cholesterolu. Dlatego osoby borykające się z wysokim cholesterolem nie powinny się dłużej zastanawiać.
Redukcja stresu i pozbycie się nadmiaru energii – to również uzyskasz ćwicząc taniec synchroniczny.
Ten rodzaj sportu łączy w sobie elementy akrobatyki, pływania i tańca. Uczestnicy poruszają się solo, jak również w duecie czy grupowo w rytm muzyki w podwodnym świecie. Jest to doskonała opcja dla osób, które chciałyby rozpocząć przygodę z pływaniem artystycznym.
Przeznaczony jest głównie osobom mającym już umiejętności pływackie. Z pewnością łatwiej będzie im się go nauczyć niż tym, co nie potrafią pływać. Jeśli jednak Twoim marzeniem są lekcje tańca synchronicznego, najpierw pomyśl o treningach pływania dla początkujących, a dopiero po nabyciu odpowiednich technik zapisz się na zajęcia z pływania artystycznego.
Taniec synchroniczny w Polsce
W Polsce taniec synchroniczny po raz pierwszy pojawił się w 1987 roku. Prekursorką pływania była Bożena Niewitecka. Od 1989 roku większość choreografii tanecznych wymyśliła Elżbieta Klimaszyk, która była trenerką wielu mistrzyń Polski.
Terminy i szczegółowy kalendarz zawodów można odnaleźć na stronie Polskiego Związku Pływackiego.