Ostatnio pisaliśmy o kilku najpopularniejszych historiach z tańcem w tle, które okazały się być ponadczasowymi produkcjami telewizyjnymi. Filmy o tańcu do dziś cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a przedstawione w nich choreografie często stają się polem inspiracji zarówno dla profesjonalnych, jak i amatorskich tancerzy. Jednak nie wszyscy z nas są miłośnikami kina czy telewizji – wybierając znacznie chętniej interesującą książkę o ulubionej tematyce. Dziś przyjrzymy się kilku tanecznym tytułom, po których przeczytaniu z całą pewnością na nowo odkryjesz piękno swojej pasji – a jeśli do tej pory nie postawiłeś / aś pierwszych poważnych kroków na parkiecie, być może to właśnie owocna lektura stanie się Twoją motywacją do pracy tanecznej! Przedstawiamy kilka książkowych propozycji – idealnych na relaks po treningu, odpoczynek w parku czy, po prostu, weekendową przyjemność. Gotowi?
Antropologia tańca – co to jest?
Jeśli taniec interesuje nas przede wszystkim z tej zupełnie pozbawionej emocji, dostarczającej jednak całe mnóstwo informacji o jego pochodzeniu strony – dobrze jest sięgnąć po książkę o tytule “Antropologia tańca”. Być może część z nas – trenując taniec na co dzień – nawet nie myślała o tym dlaczego warto zapoznać się z tańcem właśnie z tej strony, jednak – jak się okazuje – korzystanie z tak zwanych “tanecznych podręczników” może pozwolić na spojrzenie na dany rodzaj tańca czy technikę wykonywania konkretnych ruchów z zupełnie innej strony, stając się przy tym prawdziwą skarbnicą wiedzy. Tytułowa antropologia tańca wyjaśnia powiązania między formami ruchu a kulturą, stając się przy tym doskonałą bazą do stworzenia biblioteczki o tematyce związanej z tańcem. Samo w sobie pojęcie “antropologii” oznacza kulturę i jej zmienność w czasie oraz strukturę świata społecznego – utrwalone w procesie dziejowym. “Antropologia tańca” może więc nie tylko poszerzyć naszą wiedzę w temacie kultury tańca, ale również przeprowadzić nas przez pewną ość czasu, pokazując jak mocno taniec zmieniał się na przestrzeni lat.
Taniec współczesny – jak wpływa na człowieka?
Jeśli nie wyobrażasz sobie swojej tanecznej codzienności bez tańca współczesnego bez wątpienia lekturą dla Ciebie będzie “Słownik tańca współczesnego”, który pozwoli Ci na jeszcze głębsze odkrywanie ulubionego tematu. Czytając książki na temat swojej pasji w czasie wolnym – znacznie łatwiej będzie Ci się zmobilizować do pójścia na kolejny trening czy zapisać na wybrany przez siebie konkurs taneczny. Taniec współczesny od lat przyciąga miłośników wyrażania swoich emocji poprzez ruch – a dzięki praktycznemu słownikowi rozjaśni wiele pojęć i definicji. I choć na pierwszy rzut oka “Słownik tańca współczesnego” może wydawać się bardzo oficjalną, poważną lekturą – warto mieć go na swojej półce choćby po to, aby “taneczne książki” przypominały nam o tym, jak bardzo jesteśmy związani ze swoją pasją i dlaczego zaczęliśmy (być może lata temu) trenować konkretny rodzaj tańca. Jeśli prócz treningów dodatkowo studiujesz kierunek związany z tańcem – taneczny “zbiór lektur” powinien stać się Twoim “must have”, który będziesz sięgać zawsze wtedy, kiedy będziesz potrzebować inspiracji!
Psychoterapia tańcem i ruchem
Jeśli wcześniejsze propozycje pozycji książkowej nie wzbudziły w Tobie większych emocji – głównie ze względu na to, że traktujesz taniec znacznie bardziej emocjonalnie niż technicznie – być może spodoba Ci się “Psychoterapia tańcem i ruchem”, podpowiadająca w jaki sposób można wykorzystać zarówno sam w sobie taniec, jak i każdy inny rodzaj ruchu – aby wspomóc procesy psychoterapeutyczne. Nie od dziś wiadomo, że “ruch to zdrowie”, a sam w sobie taniec niesie dla niego szereg korzyści – również tych związanych z formą psychiczną. Jeśli interesuje Cię wpływ tańca na człowieka – ze szczególnym naciskiem na jego samopoczucie – warto sięgnąć po tę książkę i… kto wie, być może wykorzystywać ją również na zajęciach tanecznych! I choć – aby przeprowadzić profesjonalną psychoterapię – trzeba być po prostu psychoterapeutą, wplatanie elementów terapeutycznych w taniec i ruch może sprawić, że prowadzone przez Ciebie zajęcia taneczne przyciągną jeszcze więcej miłośników nie tylko samego tańca, ale również głębokiego odpoczynku i relaksacji!
Taneczny sukces
Jeśli do tej pory poszukiwałeś / aś w księgarniach zbioru rad i ciekawostek na temat tańca – i dotąd nie znalazłeś / aś… mamy dobrą wiadomość! “Jak zostać tancerzem. Wszystko co należy wiedzieć, aby odnieść sukces” to książka, która z całą pewnością zwróci Twoją (i nie tylko Twoją!) uwagę. I choć wszyscy wiemy, że na sukces – również ten odniesiony na parkiecie – nie ma jednej rady, wskazówki czy przepisu, warto inspirować się treściami tego typu, aby nigdy nie przestać w siebie wierzyć. Lektura taka jak “Jak zostać tancerzem (…)” może stać się wspaniałym prezentem dla osób, których taniec stanowi największą pasję od lat oraz dla tych, którzy dopiero przymierzają się do postawienia pierwszych kroków na parkiecie. Niezależnie od tego w jakim miejscu swojej kariery tancerza / tancerki jesteś – wzmacnianie swojej pewności siebie poprzez budujące lektury pomoże Ci nie tylko na odniesieniu sukcesu na parkiecie, ale również w codziennym życiu! Im więcej popychających do przodu, motywujących, wzmacniających wiarę w swoje możliwości książek na Twojej półce – tym większe prawdopodobieństwo, że rzeczywiście pójdziesz po swoje i… wygrasz!
Taniec – największe marzenie
Ostatnia propozycja “tanecznej lektury” na dziś to “Wytańczyć marzenia”, opowiadająca historię osieroconej, czarnoskórej dziewczynki, która stała się słynną primabaleriną. Niezależnie od tego czy sięgniesz o treści w formie poradnikowej czy też przeczytasz inspirującą historię tancerza bądź tancerki, “którym się udało” – sprawiasz, że Twoje pewność siebie na drodze po marzenia staje się jeszcze większa! Ta książka to doskonała propozycja na luźny, domowy dzień – idealna pod kocyk i do herbatki. Jesteśmy pewni, że taneczna historia zauroczy Cię na dobre – a pożyczając lekturę przyjaciołom – tancerzom, zmieni sposób patrzenia na różnego typu przeszkody w karierze tanecznej i skutecznie doda Wam skrzydeł!
A Ty, jaką książkę o tematyce tańca ostatnio przeczytałeś / aś?