Balet to rodzaj tańca klasycznego, który znany był już w czasach renesansowych. Wymaga sprawności fizycznej i jak się okazuje – wielu innych umiejętności. Naukę baletu najlepiej rozpocząć od lat najmłodszych. W Polsce obecnie jest pięć szkół baletowych, w miastach takich jak Warszawa, Łódź, Poznań, Bytom i Gdańsk, gdzie uczniowie uczą się techniki baletu oraz akrobatyki. 

Balet – poznaj jego historię…

Balet to taniec klasyczny, a zarazem teatralne widowisko, które narodziło się w czasach renesansu, we Włoszech. Jego początki sięgają maskarad karnawałowych i triumfów, które z czasem przerodziły się w spektakularne przedstawienia dworskie, na które składała się muzyka, śpiew, pantomimy i oczywiście – taniec. 

Kobieta tańczy balet

Uznaje się, że pierwsze widowisko baletowe przypadało na rok 1489. Wówczas odbył się ślub księcia Mediolanu – Galezzo Viscontiego z Izabelą Aragońską. Była to świetna okazja, aby zaprezentować widowisko baletowe przedstawiające wyprawę Jazona i Argonautów po złote runo. 

W XVI i XVII wieku taniec klasyczny wykonywany był przez dworzan. Główną tematyką widowiska była treść mitologiczna. Z kolei w XVIII wieku narodziła się opera baletowa i to taniec “grał” tam główną rolę. 

Nagły przełom nastąpił w 1661 roku, kiedy to Ludwik XIV otworzył “Narodową Akademię Muzyki i Tańca”. Następnie – w roku 1832 pojawił się po raz pierwszy romantyczny balet (balet Sylfida). Wtedy właśnie tancerki zaczęły tańczyć en pointę na czubkach palców. Jedną z nich była Włoszka, której to ojciec wymyślił choreografię do baletu Sylfida, który można było obejrzeć w 1832 roku w Operze Paryskiej. Cztery lata później, udoskonaloną, lekką i zwiewną wersję Sylfidy można było podziwiać w Kopenhadze. Obok Sylfidy – królowała Gizela. Premierę miała w 1841 roku w Operze Paryskiej. 

W XIX wieku nowym centrum sztuki baletowej stała się Rosja. To tam powstały popularne do dziś sztuki – Jezioro Łabędzie i Śpiąca Królewna, obie z muzyką Piotra Czajkowskiego. 

Czym właściwie jest balet? 

Dla większości z nas balet kojarzy się z elegancją i kunsztem. To rodzaj tańca, który hipnotyzuje i ciężko oderwać od niego wzrok. Nic dziwnego. Taniec na czubkach palców i delikatnych ruchach nie należy do najłatwiejszych. Wymaga specjalnych umiejętności, gracji, ruchów, a przy tym zachowaniu zwiewności i lekkości. 

Można więc rzec, że balet to dyscyplina sportu, sztuka elitarna, a zarazem rodzaj widowiska teatralnego, w którym przeważa taniec. Taniec ten wykonywany jest wedle ścisłego scenariusza, przez doświadczonych i zawodowych tancerzy, a całości towarzyszy odpowiednia muzyka i charakterystyczna oprawa przedstawienia, opowiadająca konkretną historię. 

Najsłynniejsze widowiska baletowe 

Do najbardziej znanych baletów zalicza się między innymi: 

  • Jezioro Łabędzie, Śpiąca Królewna, Dziadek do orzechów – P. Czajkowski,
  • Romeo i Julia, Kopciuszek, Kamienny kwiat, Piotruś i wilk, Iwan groźny – S. Prokofiew,
  • Ognisty ptak, Wesele, Pulcinella, Pietruszka, Święto wiosny, Pocałunek wieszczki, Gra w karty, Apollo i Muzy, Orfeusz – I. Strawiński,
  • Spartakus – A. Chaczaturnian,
  • Don Kichot – L. A. Minkus,
  • Sen nocy letniej – F. Mendelssohn-Bartholdy, G. Ligeti.  

Spektakle baletowe są wystawiane niemal od dwudziestu lat, nie tracąc przy tym na popularności. Historia opisywana za pomocą tańca, choreografia, muzyka – te wszystkie czynniki wpływają na emocje i napięcie u widza. 

Najsłynniejsi kompozytorzy, odpowiadający za brzmienie instrumentów i nastrojową muzykę to między innymi Piotr Czajkowski, Siergiej Prokofiew, Igor Strawiński. Z kolei najwybitniejsi mistrzowie tańca baletowego to: Jean-Baptiste Lully oraz Molier i Pierre Beauchamp. 

Najbardziej popularni tancerze tańca klasycznego to: Maria Taglioni, Fanny Elssler, Anna Pawłowa, Maja Plisiecka, Margot Fonteyn, Alicia Alonso, Natalia Makarowa, Sylvie Guillem, Svetlana Zakharova, Misty Copeland, Wacław Niżyński, Rudolf Nuriejew, Michaił Barysznikow, Carlos Acosta, Nicholas Le Rich. 

Balet, czyli sport jedyny w swoim rodzaju…

Balet to nie tylko sztuka, ale też sport i pewnego rodzaju hobby. Taniec ten wymaga silnego samozaparcia i psychiki. Dlaczego? Regularne rozciąganie ciała, systematyczne treningi, dążenie niemal do perfekcji – to taniec przeznaczony dla osób, które są cierpliwe i nie zniechęcają się szybko. Wymaga on determinacji i silnej stanowczości, w tym, co się robi. 

Balet to taniec, który trzeba zrozumieć. Pełne skupienie i zaciekawienie techniką pozwoli na osiągnięcie spektakularnych efektów. Nie ma co ukrywać – taniec klasyczny w stopniu profesjonalnym nie należy do łatwych i wymaga szczególnych predyspozycji, co nie oznacza, że nie można ich osiągnąć poprzez treningi i zaciętość. 

Poziom amatorski – jest dużo łatwiejszy do osiągnięcia. Korzystnie wpływa na organizm, kształtuje sylwetkę, wzmacnia mięśnie, a także wpływa na gibkość i elastyczność ciała. 

Niektórzy zastanawiają się, po co to wszystko? Przecież to taniec trudny, wymagający ogromu pracy i wysiłku. Jak wiadomo, balet różni się od innych tańców do tego stopnia, że o trenowaniu tańca marzy każda mała dziewczynka. 

Systematyczne ćwiczenie tańca klasycznego, a przy tym osiąganie zadowalających efektów – przynosi dużo frajdy, satysfakcję i uśmiech na twarzy.  Pozwoli on nie tylko na zdobycie nowych umiejętności. Dzięki niemu można nabrać grację ruchów, elastyczność i dużo zwinności. Dodatkowo świetnie się przy tym bawić i poznawać nowe znajomości. 

Co jeszcze daje balet? Pomaga w osiągnięciu smukłych nóg i umiejętności lekkiego i delikatnego poruszania się. Noszenie się z elegancją i gracją – to także zasługa tańca klasycznego. My wiemy jedno – w nauce baletu każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy tylko chcieć.