Dog dancing to dyscyplina sportowa, która polega na nauce psa choreografii wraz ze swoim właścicielem. Pokaz zdumiewa w momencie, kiedy do tańca zostają wprowadzone sztuczki. Całości towarzyszy energiczna i rytmiczna muzyka. Dog dancing to nie tylko nauka psiego tańca, ale też pomysł na wspólne spędzanie czasu ze swoim czworonogiem. To także niezapomniane chwile i przede wszystkim możliwość zwiększenia więzi z psem.
Dog dancing – co to?
Dog dance, czyli jeszcze mało popularna w Polsce dyscyplina sportowa, która uprawiana jest przez czworonoga i jego właściciela. Podczas dancingu pies, jak i jego pan wykazują niezwykłą harmonię między sobą. Zwierzak “chwali się” swoimi umiejętności podczas scenerii, a tym samym przedstawia pewną historię. Taniec pozytywnie wpływa na psią inteligencję, jego czujność i koncentrację.
Ważna w tym zakresie jest praca nóg i oczywiście właściwie dobrana muzyka. Dog dancing to momenty, które nie tylko nauczą czworonoga dyscypliny, ale wzmacniają więź między nim, a jego panem.
Dog dancing – historia psiego tańca
Dog dancing początki miał w Wielkiej Brytanii w 1980 roku. Wówczas odbywały się pokazy obedience, na którym oparty jest dog dancing. W 1990 roku na międzynarodowej wystawie psów rasowych w Wielkiej Brytanii Mary Ray przeprowadziła po raz pierwszy pokaz taneczny z psem. Od tego momentu psi taniec stał się bardziej powszechny. I tak w roku 1997 Angela Schmidt zorganizowała pierwszy pokaz psiego tańca w Luksemburgu. Po osiągniętym sukcesie przygotowała kolejną scenerię, którą po raz pierwszy przedstawiła rok później w Szwajcarii i pod nazwą “dog dancing”. Wydarzenie to wpłynęło na rozwój owej dyscypliny sportowej, która wbrew pozorom nie należy do prostych – wręcz przeciwnie.
Dog dancing – jakie daje korzyści?
Dog dancing nie tylko umacnia więzi pomiędzy czworonogiem, a jego panem. To dyscyplina sportowa, podczas której należy darzyć się wzajemnym zaufaniem. Każda choreografia może być w pełni dostosowana do indywidualnych cech, potrzeb i umiejętności każdego psa. Zatem jeśli pies jest pełen energii – kroki mogą być również rytmiczne i ekspresyjne. W sytuacji, gdy zwierzak nie należy do tych tryskających dynamiznem – warto zdecydować się na spokojniejszy i stonowany układ ruchów.
Dzięki treningom można ćwiczyć posłuszeństwo psa. A to wszystko poprzez wspólną zabawę.
Kolejną zaletą tańca z psem jest fakt, że nie wymaga on specjalnej sali czy akcesoriów. Do treningów wystarczy ogród, miejsce w parku, czy luźniejsze pomieszczenie w domu. Ważne, aby czerpać z ćwiczeń przyjemność, zarówno z jednej, jak i drugiej strony. Czworonożny przyjaciel powinien tę formę aktywności traktować jak przyjemność i wspólną rozrywkę. Nie możemy zwierzaka zmuszać do tego rodzaju ćwiczeń.
Dog dancing – czy każdy pies nadaje się do nauki tańca?
Czy każdy pies może zacząć tańczyć? Jeśli wykazuje chęci do wspólnej zabawy, a przy tym jest zdrowy to nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby rozpocząć treningi taneczne. Niezależnie od tego, czy jest to pies rasowy czy kundelek. Ważne jednak, aby pies był dorosły i miał w pełni już rozwinięte mięśnie i stawy. Treningi wymagają sprawności i pewnych umiejętności.
Zanim jednak rozpoczniemy ćwiczenia należy wziąć pod uwagę konkretne predyspozycje czworonoga. Jeden ze zwierzaków będzie poruszał się lepiej przy wolnej, a drugi przy szybszej muzyce. Pies musi lubić tę formę rozrywki, dlatego w żaden sposób nie należy go do tego zmuszać. Układ choreograficzny należy dostosować do kompetencji psa.
Rodzaje dog dancing
Występują dwa rodzaje dog dancing. Różnią się one przede wszystkim choreografią.
- Heelwork to music, czyli taniec, który polega na tym, że pies jest cały czas przy nodze właściciela, a w rytm muzyki wykonuje przeróżne akrobacje.
- Freestyle, czyli taniec, podczas którego pies może popisywać się przeróżnymi figurami na pewną odległość od swego pana. W trakcie tego rodzaju tańca, czworonóg ma większą powierzchnię i swobodę do przedstawienia choreografii tanecznej.
Pokaz psiego tańca oceniany jest ze względu na przedstawione figury. Niektóre z nich są obowiązkowe, a uzyskane oceny zależą od poprawności ich zademonstrowania. Można też zdobyć dodatkowe punkty za oryginalne i specjalne sztuczki. Liczy się także dobrana muzyka, posłuszeństwo psa i ogólne wrażenie z występu. W trakcie pokazu nie można nagradzać zwierzaka smakołykami. Całość nie powinna trwać dłużej niż 6 minut.
Kategorie i kroki dog dancing
Wyróżnia się kilka kategorii dog dancing:
- kategoria indywidualna, w której bierze udział jeden czworonóg i jeden właściciel,
- kategoria duet, w trakcie jej uczestnictwa można spotkać dwa psy i dwóch właścicieli,
- kategoria zespołowa – podczas której można zaobserwować trzech lub więcej uczestników z kilkoma psami lub jednego uczestnika z dwoma zwierzakami.
Na co należy zwrócić uwagę? W dog dancing do ważnych elementów zalicza się przede wszystkim chodzenie psa przy nodze właściciela, obroty wykonywane przez czworonoga, ukłony, chodzenie psa do tyłu, taniec psa na dwóch łapach, kroki hiszpańskie, obroty wokół własnej osi, chodzenie zwierzaka bokiem, slalom, tzw. ósemka, slalom podczas marszu przodem i tyłem, skoki przez wyciągniętą rękę lub nogę właściciela, łapanie ogona i tzw. krakowiaczek.
Dog dancing to naprawdę nie lada wyzwanie, a sam sport nie należy do łatwych. Zanim dojdzie do treningów tanecznych z udziałem najlepszego czworonożnego przyjaciela, warto wcześniej nauczyć go takich komend jak “siad”, “leżeć”, czy “daj łapę”. Z pewnością pomogą one w nauce psiego tańca i wykonaniu bezbłędnie psiej choreografii.