Pierwszy taniec na długo pozostaje w pamięci gości i przede wszystkim – młodej pary. To niezwykłe widowisko podczas każdego przyjęcia weselnego. Nieważne, czy jest to wolny, czy szybki taniec. Zawsze robi piorunujące wrażenie, zwłaszcza, że jest wykonywany przez parę młodą. Goście weselni czekają na moment pierwszego tańca, gdyż ciekawe są, co para młoda będzie przedstawiać i w jakich rytmach muzyki. Jednak żeby wszystko poszło, tak jak trzeba należy odpowiednio przygotować się do pierwszego tańca. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek na temat pierwszego tańca.

Pierwszy taniec – kiedy zacząć przygotowania?

Wielu z was zastanawia się od kiedy najlepiej zacząć naukę tańca. Otóż w tej kwestii zdania są podzielone, gdyż niektórzy z was potrzebują rozpocząć kurs tańca kilka tygodni przed planowanym weselem, a jeszcze inni – kilku tygodni. Czas uzależniony jest przede wszystkim od Waszych umiejętności i predyspozycji.

Zatem jeśli wcześniej trenowaliście jakiś taniec bądź od „malutkiego” czujecie się „jak ryba w wodzie” wykonując kroki taneczne – wystarczy Wam kilka lekcji, aby doszlifować kroki taneczne i czuć się pewnie przed widownią gości weselnych. Jeśli natomiast do tej pory nie mieliście styczności z tańcem – naukę choreografii pierwszego tańca najlepiej zacząć kilka miesięcy przed uroczystością ślubną. Proces nauki pierwsze tańca jest wtedy rozłożony w czasie i mózg łatwiej przyswaja nowe informacje. Wtedy najlepiej zdecydować się na lekcje tańce w grupie, a dopiero potem – zajęcia indywidualne.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy para młoda zmuszona jest wziąć kilka lekcji przed weselem. Nalży jednak wziąć pod uwagę fakt, że nauka wtedy jest o wiele trudniejsza i niekiedy pojawia się frustracja i stres. Jeśli zatem nie macie możliwości, aby lekcje tańca rozpocząć na dłużej przed weselem – zaciśnijcie zęby i weźcie się w garść. Postanówcie sobie, że musicie dużo ćwiczyć, aby opanować do perfekcji taniec weselny.

Para młoda na spacerze

Nauka pierwszego tańca – ubiór ma znaczenie

Nauka pierwszego tańca należy do przyjemnych i odstresowujących. Treningi odbywają się w stroju wygodnym. Może to być T-shirt, bawełniana, luźna bluzka, leginsy, krótkie spodenki bądź dresy. Należy pamiętać, aby zawsze mieć ze sobą wygodne obuwie na zmianę. Z czasem (tuż przed końcem kursu tanecznego) zaczniecie trenować w stroju ślubnym.

Kwestia ćwiczeń w sukni ślubnej dotyczy przede wszystkim pani młodej, która często decyduje się na kreację tzw.: księżniczkę (z kołem wewnątrz). Szkoły tańca bardzo często dysponują takim kołem. To niezwykle ważne, gdyż niektóre kroki taneczne są ciężkie do wykonania, zwłaszcza w takiej sukni ślubnej. Przeważnie pani młoda i pan młody 2-3 lekcje przed zakończeniem kursu przynoszą ze sobą obuwie ślubne, które może być nieprzystosowane do podłogi tanecznej. W tym wypadku instruktor powinien doradzić młodej parze, co w takiej sytuacji zrobić. Zazwyczaj obuwie takie trafia do szewca na małe przeróbki.

Niektórym pewnie wydaje się, że to przesada. Jednak musicie uwierzyć, że ubiór ślubny ma niezwykłe znaczenie w trakcie wykonywania pierwszego tańca.

Pierwszy taniec, a układ sali weselnej

Kolejna kwestią, której należy się przyjrzeć jest układ sali weselnej. W trakcie nauki pierwszego tańca ważne jest, aby poinformować instruktora tanecznego jeśli na sali znajdują się filary bądź kolumny. Tego rodzaju elementy niekiedy mogą „nieco popsuć” choreografię taneczną. Dlatego jeśli takowe występują – warto przećwiczyć układ taneczny w odniesieniu do elementów znajdujących się na parkiecie. 

Pary taneczne dużo wcześniej, np. przed rozpoczęciem kursu tanecznego mogą wysłać zdjęcie sali tanecznej i sukni ślubnej swojemu instruktorowi. Dzięki temu proces nauczania pierwszego tańca będzie o wiele łatwiejszy i mniej stresujący. Instruktor z racji swojego doświadczenia pomoże wybrać muzykę (o ile nie macie) do pierwszego tańca i ułoży choreografię, tak, aby zawierała wszystkie wyszczególnione przez Was aspekty.

Muzyka – do jakiej zatańczyć pierwszy taniec?

Muzyka, do jakiej chcecie zatańczyć pierwszy taniec tak naprawdę zależy od Was. Ile par – tyle pomysłów. Niektórzy marzą o spokojnym, romantycznym tańcu, a inni – o szalonych, szybkich krokach tanecznych. Jeśli jednak nie macie pomysłu na rytmy do pierwszego tańca – instruktor podpowie, jakie piosenki wpadają w ucho i do jakich można przygotować oryginalną choreografię.

Niektóre pary decydują się na show złożone z kilku stylów tanecznych i do różnej muzyki. Na widowisko to składa się zazwyczaj spokojna, jak i szalona muzyka. Zatem tak jak wcześniej wspomniałam – ile par – tyle koncepcji.

Pierwszy taniec – jak długo trwa?

Długość pierwszego tańca zależna jest tak naprawdę od Was. Jeśli chcecie tańczyć minutę – instruktor taneczny przygotuje choreografię tak, aby zmieścić się w tym przedziale czasowym. Jeśli natomiast marzycie o tym, aby na parkiecie spędzić dłuższą chwilę – również nie ma problemu.

Przeważnie jednak pierwszy taniec trwa 2-3 minuty. To wystarczający czas, aby w pełni zademonstrować ślubną choreografię i wprawić w zachwyt gości weselnych. Musicie pamiętać, że za pomocą pierwszego tańca rozpoczynacie własne wesele. Zatem chyba nie ma powodu, aby wydłużać czas tańca weselnego do 5 czy 7 minut.

Pamiętajcie, że dzień ślubu i wesela należy do Was. Zatem nie przejmujcie się, jeśli podczas wykonywania pierwszego tańca dojdzie do drobnej pomyłki. Z pewnością żaden z Waszych gości nawet tego nie zauważy. Uwierzcie. Po wyjściu na parkiet zniknie stres i wszelkie obawy.