Kto z nas nie zna disco polo? Muzyka, która szczyt swojej popularności, osiągnęła w latach 90. – wciąż zachwyca wielu z nas! W Polsce możemy zaobserwować nie tylko ogromny wzrost popularności tego rodzaju muzyki, ale również spory hejt jaki na nią spada z drugiej grupy odbiorców. Czy disco polo jest dziś powodem do wstydu? Absolutnie nie! Podobnie jak taniec w jego rytmie – doskonale wiemy przecież, że dobry tancerz jest w stanie zatańczyć do każdego rodzaju muzyki, nawet do tej, która mocno odbiega od jego preferencji. Disco polo najczęściej tańczy się w parze lub tak zwanym „kółeczku” – do którego wchodzą po kolei uczestniczący w nim tancerze, wykonując najczęściej proste, nieskomplikowane ruchy. Taka właśnie jest muzyka disco polo – a otwieranie klas w szkołach o profilach jej dedykowanych w poszczególnych regionach Polski świadczy o tym, że – choć w niektórych z nas budzi ono zażenowanie – ten rodzaj muzyki ma się u nas naprawdę dobrze! Jak to jednak jest z tym disco polo? Dlaczego to właśnie ono jest tak chętnie wybierane jako muzyka taneczna na różnego rodzaju imprezy? Co ciekawe, disco polo wciąż króluje na wielu weselach – nierzadko stanowiąc nawet pierwszy, otwierający przyjęcie taniec! Czym jednak jest samo w sobie disco polo? To gatunek muzyki popularnej będący nurtem muzyki tanecznej, nazywany również „folklorem miejskim”. Utwory disco polo nawiązują warstwą muzyczną do biesiady – to najczęściej hity, przy których rzeczywiście większość z nas potrafi dobrze się bawić, a „nóżka sama rwie się na parkiet”. Jak się okazuje – taniec może więc mieć wiele odsłon i nawet te najprostsze, wesołe, biesiadne układy taneczne mogą wywoływać uśmiech na twarzy tańczącego. Czy wykonywanie tańca tego typu nadal musi kojarzyć się z czyś nieambitnym i nieskomplikowanym, a może jednak wprowadzanie elementów wesołego, skłaniającego do zabawy disco polo do układów tanecznych może nadać im nowej, świeżej nuty? Rozwiewamy wątpliwości!

mężczyzna w stylizacji lat 90.

Ruchy taneczne disco polo – jak je wykonywać?

Układ taneczny w rytm disco polo to doskonała propozycja dla osób, które chciałyby spróbować z tańcem, ale być może – z powodu wielu blokad wewnętrznych – wciąż odkładają decyzję o pójściu na pierwszy trening czy zatańczeniu w warunkach domowych. Największe hity tego nurtu to najczęściej kawałki o niespełnionej miłości czy też prowokujące do dalszego poznania się, adorujące kobietę – nie bez powodu wiele klubów muzycznych opiera swoje playlisty właśnie o nie. Jak już wspomnieliśmy – disco polo można tańczyć w parze lub w „kółeczku” (które świetnie sprawdza się na imprezach okolicznościowych), jednak nikt nie powiedział, że disco polo nie można wykonywać także… solo! Aby zatańczyć disco polo wystarczy pozwolić samemu sobie na „uwolnienie” ruchów – dokładnie wsłuchując się w brzmienie, które zwykle (dzięki swojemu prostemu, łatwemu do zapamiętania rytmowi) nie są trudne do zapamiętania. Każdy kolejny trening taneczny – niezależnie od tego czy mówimy o treningu w rytm disco polo czy takim, odbywającym się przy każdym innym gatunku muzycznym – powinien przybliżać nas do sukcesu, a im rzadziej będziemy zrażać się i rezygnować, tym szybciej zobaczymy efekty swoich działań!

Taniec disco polo w grupie

Na wielu klipach popularnych dziś i wczoraj zespołów disco polo możemy zobaczyć układy taneczne wykonywane przez kilka mężczyzn czy kobiet – tak zwane „boysbandy” odnosiły i wciąż odnoszą się przecież nie tylko do muzyki alternatywnej czy pop, ale również do… disco polo! Skąd wzięła się łatka niechlubności tego gatunku? Trudno powiedzieć. Być może część z nas – szczególnie ci, którzy dorastali w latach 90. – najzwyczajniej w świecie mają już dość tego typu muzyki, która w tamtym czasie rzeczywiście była obecna wszędzie. Jednak taniec disco polo ma też swoje ogromne plusy – na przykład ten, że rzeczywiście nietrudno jest przygotować do niego choreografię w większym gronie, co nierzadko wykorzystują panny i panowie młodzi, chcąc przygotować zabawą, atrakcyjną wizualnie niespodziankę taneczną dla swojego męża czy żony. Taniec disco polo w grupie to również interesujący prezent na różnego typu okazje – szczególnie polecamy na imprezy „osiemnastkowe”! – który z całą pewnością może wywołać spore zaskoczenie w odbiorcy naszego tanecznego podarku. Wyobraźmy sobie przez moment układ taneczny kilku osób wykonywany w rytm muzyki bardziej „ambitnej”, niszowej, alternatywnej – czy jest on tak samo luźny, lekki i zabawny jak ten tańczony do nieśmiertelnego disco polo? Oczywiście – nie! Taniec disco polo można wykorzystywać więc z powodzeniem do tego, do czego od zawsze był przeznaczony – a więc do zabawy, rozrywki, zapomnienia o troskach i kłopotach, najzwyczajniejszego w świecie „wyluzowania się”.

Impreza taneczna disco polo – jak ją zorganizować?

Inspiracja na wakacyjny wieczór? Impreza tematyczna! Oczywiście, możemy wybierać spośród całego mnóstwa tematów, jednak ta o disco polo może wzbudzić szczególne zainteresowanie – szczególnie wśród tych osób, u których brzmienia disco polo wywołują przyjemny sentyment. Chcąc zorganizować imprezę taneczną disco polo nie zapomnijmy o odpowiednim przystrojeniu sali tanecznej – możemy wykorzystać do tego papierowe pompony i sztuczne, dostępne w wielu sklepach ogrodniczych kwiaty, które niegdyś zdobiły stoły nie tylko sal weselnych, ale również każdego innego pomieszczenia, w którym odbywała się zabawa. Dodatkowo możemy poprosić uczestników tanecznego wydarzenia o przebranie się w stroje, nawiązujące do lat 90. – kto wie, być może część z nas wciąż ma w szafie kultowe, ortalionowe kurtki, które niegdyś stanowiły ważną część szafy mnóstwa młodych ludzi!

Jak widać – taniec nie jedno ma imię! Ten w rytm disco polo może skutecznie poprawić nam humor, pomóc „przełamać się” na parkiecie, otworzyć na brzmienia. Pamiętajmy, że taniec – nie ważne czy do brzmień disco polo czy do jakichkolwiek innych – zawsze powinien stanowić świetną zabawę i „doładowywać” nas endorfinami!

A Ty, zatańczysz do disco polo w te wakacje i nie tylko?