Aktywność fizyczna, jaką jest taniec jest bardzo ważnym aspektem zdrowia w codziennym życiu. A jej brak? Niestety, ale powoduje wiele zaburzeń metabolicznych w naszym organizmie, a to z kolei ma znaczny wpływ na naszą skórę. Zauważono więc, że sport i kondycja naszej skóry są ze sobą ściśle powiązane. Zastanawiacie się pewnie, jak? W jaki sposób? Otóż mają na to wpływ pewne procesy, które zachodzą w trakcie uprawiania aktywności fizycznej. A skóra? Czerpie dużo korzyści z uprawiania różnego rodzaju sportów, w tym również z tańca.

Cudowny wpływ sportu na stan skóry zauważono już w czasach starożytnych, gdzie niewielka dawka treningu oddziaływała na układ oddechowy, krwionośny, ruchu czy hormonalny. Te wszystkie układy naszego organizmu wpływają na wygląd skóry i oczywiście nasze samopoczucie.

Zajęcia ruchowe, a stan naszej skóry

Jak podaje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) osoba dorosła, która jest zdrowa i nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań powinna uprawiać aktywność fizyczną przez minimum 2,5 godziny tygodniowo lub wykonując ciężki trening fizyczny przez 75 minut. Oczywiście dla dzieci lub seniorów wytyczne są inne. Jednak jedno jest pewne – aktywność fizyczna jest zdrowa i ma pozytywny wpływ na cały nasz organizm – niezależnie od płci, czy wieku.

Kobieta tańczy na łące

To nie wszystko. Zajęcia ruchowe mają znaczący wpływ na wygląd naszej skóry. Regularny wycisk powoduje obniżenie poziomu kortyzolu w organizmie, czyli hormonu stresu. Jego stężenie przybiera różne wartości, w zależności od pory dnia, a także od różnych codziennych sytuacji. 

Jeśli jego stężenie jest ciągle na wysokim poziomie powoduje to stres oksydacyjny. W ten sposób zostaje zaburzona równowaga pomiędzy wolnymi rodnikami, a przeciwutleniaczami, które je neutralizują. To z kolei prowadzi do zaburzenia struktur komórkowych i włókien kolagenowych, które mają znaczny wpływ na wygląd skóry. Co więcej, hormon stresu pobudza gruczoły łojowe do działania powodując tym samym zwiększenie produkcji sebum. To z kolei prowadzi do rozwoju bakterii, pryszczy, zaskórników i trądziku.

Można śmiało stwierdzić, że stała i regularna aktywność fizyczna zmniejsza oznaki starzenia powodując stale młody wygląd naszej skóry.

To jednak nie wszystko. Podczas ćwiczeń dochodzi do zwiększenia przepływu krwi i dotlenienia organizmu, co powoduje dostarczenie tlenu do każdej komórki. Dzięki temu pory nie zapychają się i dochodzi do znacznej poprawy wyglądu naszej skóry. Co jeszcze? Proces ten zapobiega starzeniu się i niweluje powstawanie zmarszczek, jak również zaskórników.

Dzięki intensywnym ćwiczeniom dochodzi do przyspieszenia pracy układu krążenia. W trakcie aktywności fizycznej temperatura ciała podnosi się, a naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. W ten sposób powłoka ciała ulega zaczerwienieniu i rozgrzaniu.

Pot w trakcie wysiłku fizycznego również przynosi wiele dobrego. Składa się z 98% wody. Pozostała część to mocznik i kwas mlekowy, które często wykorzystywane są w kosmetykach do nawilżenia skóry. W wyniku wydzielania potu organizm pozbywa się z organizmu toksyn. Dzięki temu skóra staje się gładka i promienna. Oprócz tego dochodzi do wydalenia wolnych rodników, co również przekłada się na zmniejszenie zmarszczek.

W trakcie treningu dochodzi również do wydzielania endorfin, czyli hormonów szczęścia, które są współodpowiedzialne za zwiększenie poziomu białych krwinek mających znaczny wpływ na odporność.

Aktywność fizyczna ma znaczący wpływ na usunięcie napięcia. Dzięki niej można pozbyć się negatywnych emocji i odświeżyć umysł. W trakcie tańca kortyzol wyrównuje się, natomiast dochodzi do podniesienia hormonu wzrostu, który ma wpływ na syntezę białek. To z kolei pozytywnie wpływa na sprężystość skóry.

Bardzo ważne, aby tuż po zajęciach tanecznych oczyścić skórę z zanieczyszczeń i potu.

Taniec jako antidotum na piękną cerę

Taniec wpływa pozytywnie na całe nasze ciało. Lepszy nastrój, piękna cera, poprawa kondycji ruchowej – wszystko to osiągniemy dzięki regularnym i intensywnym ćwiczeniom. Taniec jako aktywność fizyczna angażuje do pracy ciało, co ma wpływ na wygląd naszej cery. Dzięki pracy mięśni dochodzi do wzmocnienia i uelastycznienia skóry, co z kolei przekłada się na napięcie i ujędrnienie skóry, czyli na jej wygląd.

Należy jednak pamiętać o kilku istotnych wskazówkach!

Pielęgnacja skóry przed i po treningu tańca!

Przed i po zajęciach tanecznych warto zadbać o skórę. Niestety, nie wszyscy tego pilnują i potem zmagają się z zanieczyszczeniem skóry. Co jest ważne? Przede wszystkim fakt, że nie należy ćwiczyć w makijażu! Podczas wysiłku tanecznego dochodzi do odprowadzania potu i rozszerzenia porów.

W sytuacji, gdy uczestnik treningu ma na sobie makijaż – pory zostają zatkane, w wyniku czego dojdzie do zanieczyszczenia, powstawania zaskórników i zmian trądzikowych. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja skóry – zarówno przed, jak i  po zakończonych zajęciach. Najlepiej więc zastosować oczyszczanie dwuetapowe, czyli użycie jednego kosmetyku bez i z użyciem wody. Po umyciu warto zastosować krem nawilżający, aby odbudować barierę hydrolipidową naskórka. Na etap pielęgnacji i oczyszczania skóry szczególną uwagę powinny zwracać osoby mające cerę trądzikową, trudną.

Nie wolno zapomnieć o piciu wody w odpowiednich jej ilościach i stosowaniu właściwej diety. Wszystkie te aspekty mają ogromny wpływ na wygląd naszej skóry.

Jak widać, nauka tańca wpływa korzystnie na nasz nastrój, ciało i wygląd skóry. Wystarczy 2-3 godziny tygodniowo, aby poczuć się lekko i dobrze w swoim ciele. Kilka godzin tygodniowo naprawdę może zdziałać cuda, zarówno w kwestii psychicznej, jak i fizycznej.