Chociaż Izabela Janachowska – Jabłońska dziś większości z nas może kojarzyć się ze światem showbiznesu i telewizji – Jej przygoda z mediami rozpoczęła się od… sukcesów tanecznych! Była tancerka reprezentowała najwyższą klasę “S” w tańcu latynoamerykańskim i standardowym, zdobywając kolejne sukcesy na parkiecie. Jej treningi rozpoczęły się już w wieku 8 lat – kiedy jako mała dziewczynka zaczęła ćwiczyć taniec towarzyski. Poznaj bliżej Izabelę Janachowską – Jabłońską i odkryj co naprawdę zafascynowało ją w tańcu!

Najważniejsze światowe turnieje taneczne

Izabela ma na swoim koncie wielokrotne mistrzostwo w Polski w dziesięciu tańcach, stanowiących kombinację stylu latynoamerykańskiego i standardowego. To właśnie ona reprezentowała nasz kraj na najważniejszych światowych turniejach tanecznych – o czym dziś tak łatwo zapominamy oglądając ją w popularnych telewizyjnych show. Chociaż aktualnie Izabela intensywnie zajmuje się branżą ślubną – śmiało możemy przypuszczać, że to właśnie obeznanie w materiałach strojów i sukien tanecznych, a także możliwość obcowania z nimi (między innymi w czasie wyżej wspomnianych turniejów) sprawiła, że dziś z wielką pasją dobiera kreacje ślubne (i nie tylko!) uczestniczkom programów oraz klientom atelier. Co ciekawe, to również Izabela otrzymała brązowy medal podczas Mistrzostw Świata w 2004 roku. Od 2009 roku przez kolejne trzy lata pełniła rolę trenerki tanecznej w popularnym programie “Taniec z gwiazdami”, emitowanym wówczas przez stację TVN.

Kariera taneczna a kontuzja

Jednak “Taniec z gwiazdami” to niejedyny program, w którym tańczyła Izabela – w 2014 roku dołączyła do obsady trenerów w “Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami” – wówczas show emitowane było już nie w TVN-ie, a na Polsacie. Niedługo po objęciu roli trenerki w nowym programie tanecznym – Izabela Janachowska – Jabłońska musiała zrezygnować z kariery tanecznej. Wszystko przez kontuzję kolana, która uniemożliwiła Jej dalsze treningi. Jak się jednak okazało – rozpoczęcie działalności jako ekspert ślubny, nie pozbawiło Jej całkowicie pasji tanecznej. Niejednokrotnie, obserwując działania Izabeli podczas programów o tematyce ślubnej, telewidzowie mogli zauważyć z jak dużą fascynacją podchodzi do tłumaczenia między innymi kroków pierwszego tańca czy urozmaicenia go poprzez odpowiednie dekoracje (na przykład dymne).  I choć fani tanecznych umiejętności Izabeli nie mają co liczyć na Jej powrót do profesjonalnego tańca – mogą obserować Jej rozwój zawodowy na przykład podczas prowadzenia większych, medialnych imprez.

Izabela Janachowska – osobowość medialna

Nie da się nie odnieść wrażenia, że to właśnie początki Izabeli – jeszcze jako małej dziewczynki – oparte na solidnych, rzetelnych treningach przyczyniły się do Jej spektakularnej kariery. Gdyby nie wytrwałość w dążeniu do celu – wypracowana na sali tanecznej – możliwe, że dziś zajmowałaby się czymś zupełnie innym. Tancerze, którzy postanawiają zakończyć profesjonalną karierę lub – tak jak Izabela – stają przed koniecznością zmiany branży, nierzadko wiążą się właśnie ze światem mediów. To właśnie osobowość taneczna pozwala “emerytowanym” tancerzom oraz tancerkom między innymi na to, aby swobodnie czuli się przed kamerami czy sporą publicznością – są do tego przyzwyczajeni! Liczne turnieje, wyjazdy, poczucie bycia obserwowanym w każdym geście i ruchu – to wszystko sprawia, że tancerze nabierają nie tylko wyjątkowej pewności siebie, ale również umiejętności kontrolowania swojego ciała oraz mimiki. Czy Izabela Janachowska – Jabłońska może stać się więc inspiracją dla osób, chcących rozwijać swoją karierę zarówno na parkiecie, jak i w barwnym, medialnym świecie? Jak najbardziej! Historia Izabeli pokazuje, że nawet najtrudniejszy moment, jakim bywa kontuzja, może doprowadzić nas do miejsca, w którym możemy łączyć kilka interesujących nas rzeczy w jedną całość.

Jak chronić się przed kontuzją?

I choć proces kariery Izabeli może, a nawet powinien motywować do ciągłej pracy nad sobą – wzbudza także lęk (szczególnie wśród tych tancerzy, którzy nie widzą dla siebie innej drogi, jak właśnie profesjonalna praca taneczna i udział w turniejach zawodowych). Jedyne, co możemy zrobić, aby uchronić się przed kontuzją to zwracanie uwagi na bezpieczeństwo w czasie treningów i zawodów – niestety, nie wszystkie kwestie zawsze zależne są od nas, dlatego tak ważne jest, aby – w razie “nabawienia się” kontuzji – nie wpadać w stany zwątpienia czy załamania. Kiedy doświadczymy kontuzji – natychmiastowo powinniśmy udać się do lekarza oraz doświadczonego fizjoterapeuty. Dwa najważniejsze elementy w procesie leczenia? Przede wszystkim pozytywne nastawienie oraz wysokiej jakości, skuteczna suplementacja. Tancerze – szczególnie ci intensywnie trenujący – powinni z wyjątkową dbałością podchodzić do swoich stawów i kości. Dobrym pomysłem – nie tylko w czasie kontuzji, ale również w profilaktyce – będzie stosowanie sprawdzonego kolagenu. Wybierając produkt nie zapomnij o tym, by zwrócić uwagę na to jakiego typu jest kolagen – najchętniej wybierane, a zarazem najważniejsze typy kolagenu w naszym organizmie to te typu I, II oraz III.

kontuzja kolana w tańcu

Nie da się ukryć, że sukcesy taneczne Izabeli mogą onieśmielać – ale i dodawać wspaniałej motywacji! Chociaż z wielką radością obejrzelibyśmy wyczyny taneczne Izabeli na dużym ekranie – póki co możemy śledzić i trzymać kciuki za Jej rozwój zawodowy w roli eksperta ślubnego!