Chociaż pytanie “czego może nauczyć Cię taniec?” nasuwa prostą, oczywistą odpowiedź “tańca!” – nie jest to do końca prawdą. Nauka tańca – niezależnie od tego czy zdecydujemy się na taniec nowoczesny, towarzyski czy jakikolwiek inny – niesie ze sobą nie tylko rzeczywistą korzyść w postaci nauki kroków tanecznych (a więc większej pewności siebie na parkiecie i prawdopodobnie znacznie lepszego samopoczucia podczas wszelkiej maści imprez tanecznych), ale również szereg innych korzyści – o których czasem zdarza się nam zapomnieć! Nauka tańca nie od dziś cieszy się ogromnym powodzeniem – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych – a szlifowanie umiejętności tanecznych w dużej mierze przekłada się na życie codzienne. Czego może nauczyć Cię więc taniec?

Taniec a pewność siebie

Nie jest tajemnicą, że pewność siebie na parkiecie = pewność siebie w życiu. Rozmowa kwalifikacyjna, pierwsza randka, ważne spotkanie – tancerze z reguły czują się w tych kwestiach jak ryba w wodzie. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie taniec pozwala nam otworzyć się na drugiego człowieka i zrozumieć samego siebie. Mowa oczywiście o swojej wartości, potrzebach i celach. Taniec skutecznie pozbawia nas kompleksów, dzięki czemu w kontakcie z drugą osobą czujemy się po prostu swobodnie i dobrze – nie zastanawiamy się co potencjalny szef, chłopak / dziewczyna czy ważny klient pomyśli sobie na nasz temat, ponieważ doskonale wiemy kim jesteśmy i jaką wartość mamy w sobie. Chociaż może wydawać się to banalne – taniec rzeczywiście wpływa na naszą pewność siebie. Tej pewności nie brakuje też tancerzom zawodowym – którzy podczas turnieju prezentują swoje umiejętności oceniającym. Jeśli chciałbyś / chciałabyś skutecznie poprawić swoją samoocenę – wiesz, co masz robić! Skorzystaj z usług profesjonalnej szkoły tańca, zapisz się na organizowany w Twoim mieście kurs lub… włącz muzykę w domu i baw się świetnie!

Taniec a wytrwałość

Kolejny aspekt tańca – wytrwałość. Każdemu z nas na co dzień może się porządnie przydać! Ile razy mamy ochotę wyłączyć budzik, odwołać spotkanie, przeleżeć kilka dobrych godzin na kanapie? Tancerze – ze względu na liczne treningi w tygodniu – nie mogą pozwolić sobie na brak wytrwałości. Wiedzą, że to właśnie ona przybliża ich do sukcesu – a więc do osiągnięcia kolejnego celu tanecznego. Tym celem może być na przykład dopracowanie choreografii, występ taneczny czy wykonanie nowego, nieznanego dotąd kroku. Nic dziwnego, że rodzice tak chętnie wybierają właśnie zajęcia taneczne dla swoich dzieci – wiedzą, że dzięki wypracowaniu zdrowych nawyków (na przykład wspomnianej wyżej wytrwałości) ułatwią im podejmowanie kolejnych kroków w życiu dorosłym. Jeśli Ty sam / a chciałbyś / chciałabyś przetestować swoją wytrwałość – z powodzeniem zrobisz to na deskach parkietu w salce treningowej (pod okiem doświadczonego trenera będzie Ci znacznie łatwiej!).

Taniec a dystans do świata

W jaki sposób taniec uczy dystansu? Tancerze doskonale wiedzą, że nawet najskrupulatniej przygotowana choreografia może nie udać się tak, jak by tego chcieli – ze względu na czynniki, których nie da się przewidzieć. Dystans to drugie imię tancerza – szczególnie tego, który bierze udział w profesjonalnych, wymagających turniejach. Wyłącznie poprzez dystans można podejść do próby nauki czy wrócić na parkiet po nieudanym występie – gdyby nie on, część tancerzy z całą pewnością zrezygnowałaby z dalszego rozwoju umiejętności i kariery. Zdarza się, że do życia podchodzimy zbyt poważnie – a przecież w życiu, jak w tańcu, wszystkie ruchy są dozwolone! Zamiast przejmować się problemami i zamartwiać na zapas – warto dać sobie nieco luzu i, po prostu, doskonale się bawić!

tancerze na sali tanecznej trenują taniec nowoczesny

Taniec a seksapil

Taniec uczy uwodzenia – zarówno kobiety, jak i mężczyzn! To prawda znana od lat – jeśli chcesz poprawić swoje relacje z płcią przeciwną… wybierz się na parkiet. Dzięki świadomości ruchu, jaką można uzyskać poprzez systematyczne treningi, zyskujemy nie tylko na uroku osobistym czy pewności siebie, ale również na tak zwanym “seksapilu”. Seksapil, a więc naturalna umiejętność zmysłowej “rozmowy” z partnerem / partnerką poprzez taniec – znacząco poprawi Twój flirt i komunikację z kobietami / mężczyznami. To właśnie taniec – szczególnie taniec towarzyski, taki jak rumba czy gorące tango – może sprawić, że relacja z dnia na dzień zmieni się z koleżeńskiej na tę pełną namiętności. Taniec z drugą połówką może posłużyć też jako forma ciekawej randki – wspólne zajęcia na parkiecie mogą zmobilizować was do codziennego tańca w domowym zaciszu, stając się pełną wrażeń formą wspólnego spędzania czasu.

Taniec a wdzięczność

Taniec uczy też wdzięczności – tancerze niezwykle potrafią doceniać każdy, nawet ten najmniejszy progres. Nowy krok, kolejna umiejętność, udany występ – to tylko nieliczne z kwestii, które doceniają tancerze. Jak się okazuje, nawet nieudane show może być okazją do wdzięczności – o ile stanowi cenną, wartościową dla tancerzy lekcję, z której mogą wyciągnąć wnioski. To właśnie umiejętność dziękowania sprawia, że nasze życie nabiera koloru – warto umieć dostrzec to co piękne wokół i na moment się zatrzymać, aby docenić jak wiele w życiu się ma.

Czy aby na pewno nauka tańca oznacza wyłącznie zdobywanie nowych umiejętności tanecznych?

Jak się okazuje – zupełnie nie!

Chcesz popracować nad pewnością siebie, wytrwałością, wdzięcznością, seksapilem czy dystansem do świata? Zacznij tańczyć i… zobacz jak zmieniasz się wewnątrz!