Aqua Zumba to nic innego, jak połączenie wodnego aerobiku i gorącej, szalonej Zumby. To świetna alternatywa dla osób, które chciałyby rozpocząć różnorodną aktywność fizyczną. Bowiem tego typu opcja łączy w sobie elementy tańca, treningu siłowego i cardio. A wszystkie te rodzaje ćwiczeń uprawiane są w basenie! Dlatego podczas Aqua Zumby dochodzi do spalenia większej ilości kalorii, aniżeli w trakcie klasycznej. Dowiedz się więcej, jak wyglądają treningi! 

Aqua Zumba – czym jest? 

Aqua Zumba to klasyczna Zumba i aerobik wodny w jednym. A Zumba w basenie to mnóstwo zalet! Niektórzy porównują zajęcia do dyskoteki w środowisku wodnym. Niesamowite, prawda? Impreza w basenie, podczas której dochodzi do usunięcia zbędnych kilogramów i wyrzeźbienia mięśni całego ciała. Co więcej, tego typu zajęcia korzystnie wpływają na zdrowie człowieka bez względu na wiek. Dlatego Aqua Zumba polecana jest dla każdego na różnym etapie wiekowym.

Kobieta pływa w basenie

Jak wyglądają zajęcia Aqua Zumby? 

Zajęcia Aqua Zumby odbywają się grupowo w basenie. Uczestnicy naśladują ćwiczenia pokazywane przez instruktora, znajdując się w wodzie sięgającej mniej więcej do pasa. Ruchy taneczne odbywają się w rytm szalonych dźwięków, jakie płyną z energicznej i wesołej muzyki. Prowadzący zajęcia przedstawia kroki stojąc na brzegu basenu. 

Trening Aqua Zumby trwa około godziny, a na choreografię składają się głównie ćwiczenia, które należy wykonywać w miejscu. Doskonałym przykładem może być szybki bieg z unoszeniem kolan do góry, kręcenie biodrami, wykopy, przeskoki, czy szybkie poruszanie ramionami pod wodą. 

Aqua Zumba – czy trzeba umieć pływać?  

Nauka pływania nie jest konieczna, aby trenować Aqua Zumbę. Otóż ćwiczenia odbywają się w płytkiej wodzie, podczas których nie są wymagane umiejętności pływackie. Dlatego jeśli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z Aqua Zumbą, a nie czujesz się pewien w kwestii pływania – nic straconego! Naukę możesz zacząć w każdej chwili. 

Aqua Zumba – dla kogo przeznaczone są treningi? 

Aqua Zumbę mogą trenować wszyscy. W tym sporcie wiek nie ma znaczenia. Z lekcji mogą korzystać osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby borykające się z otyłością, a także ci, co chcą utrzymać sprawność fizyczną! To także świetna opcja dla osób po urazach, operacjach lub kontuzjach. Ćwiczenia wodne zmniejszają ryzyko kontuzji i nie obciążają mięśni, stawów i kręgosłupa. Ponadto podczas Aqua Zumby dochodzi do utraty większej liczby kalorii niż w przypadku tradycyjnej Zumby. Kolejnym plusem jest odczuwanie mniejszego zmęczenia podczas treningu. A to wszystko za sprawą wody, która dodatkowo ochładza uczestników zajęć! 

Aqua Zumba – jakie są zalety ćwiczeń w wodzie? 

Regularne uczęszczanie na lekcje Aqua Zumby przynosi wiele zdrowotnych korzyści. Warto jednak być konsekwentnym i uprawiać zajęcia 2-3 razy w tygodniu. Dzięki temu można osiągnąć wiele zalet.

Oto kilka powodów, dla których warto uprawiać Aqua Zumbę:

 • wzmacnia kondycję fizyczną,
 • obniża ciśnienie krwi,
 • pozytywnie wpływa na układ krążenia,
 • pomaga zmniejszyć obrzęki i dolegliwości bólowe,
 • wspomaga procesy rehabilitacyjne,
 • poprawia elastyczność ciała,
 • redukuje cellulit,
 • wysmukla i rzeźbi sylwetkę,
 • działa odstresowująco i rozluźniająco na organizm człowieka,
 • wpływa pozytywnie na nastrój, łagodzi stres i koi nerwy,
 • usuwa toksyny z organizmu,
 • dostarcza mnóstwo korzystnej dla zdrowia energii,
 • łagodzi bóle kręgosłupa i stawów,
 • poprawia koordynację ruchową, wydolność i siłę mięśni,
 • zmniejsza lęk u osób starszych przed upadkiem,
 • pomaga w procesie odchudzania. 

Aqua Zumba – ile można spalić kalorii podczas tanecznego treningu w wodzie? 

Podczas godzinnego treningu można spalić od 400 do 700 kalorii. Tak naprawdę zależne jest to od intensywności ruchów oraz od tego, na jakim etapie ćwiczeń jesteśmy. Im wyższy poziom zaawansowania, tym więcej kalorii można się pozbyć. 

Aqua Zumba – jak oddziałuje na organizm? 

W trakcie zajęć duże znaczenie mają nie tylko kroki i intensywność wykonywania ruchów, ale także sama woda. Nie bez powodu zajęcia odbywają się właśnie w basenie. Otóż opór wody jest ważnym czynnikiem, wpływającym na organizm w wodzie. To właśnie za jej pomocą dochodzi do odciążenia stawów i poprawy ich ruchomości. W związku z jej działaniem na organizm – energia i zaangażowanie mięśni jest znaczne większe niż w przypadku typowej Zumby na parkiecie. 

Następnym ważnym aspektem podczas treningu w środowisku wodnym jest siła wyporu. Co to oznacza? Będąc w wodzie czujemy lekkość, co przejawia się na płynniejsze i łatwiejsze ruchy. Dlatego w trakcie wykonywanych zajęć temperatura wody osiąga ok. 28-30 stopni Celsjusza. Liczy się także lepkość wody i ciśnienie hydrostatyczne. 

Dzięki tym wszystkim okolicznościom dochodzi do zmniejszenia bólu i zmęczenia w trakcie naśladowanych ruchów tanecznych. Co jeszcze warto wiedzieć? Hydro-ciśnienie ma znaczący wpływ na naczynia obwodowe, powodując zwiększenie objętości krwi, a tym samym zwiększenie pojemności serca.  

Aqua Zumba – kiedy będą widoczne pierwsze efekty? 

Najnowsze badania poświadczają, że pierwsze efekty uprawianych ćwiczeń wodnych widoczne są po regularnych treningach i po upływie ok. 8 tygodni. Oczywiście na końcowy rezultat ma wpływ wiele innych aspektów, jak chociażby systematyczność zajęć, ich intensywność, czy czas trwania programu lekcji. 

Aqua Zumba niesie ze sobą mnóstwo pozytywnych zalet i jest wartą uwagi formą aktywności fizycznej. Tego typu ćwiczenia znalazły zastosowanie nie tylko w poprawie kondycji fizycznej, ale również w rehabilitacji, leczeniu otyłości i nadwagi, a także w utrzymaniu sprawności u osób starszych.